Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda “HES Kodu Sorgulaması” 5 Ekim Pazartesi günü başlıyor

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (KTSO) yapılan açıklamada; her geçen gün artan vaka sayılarından dolayı çalışanlarının ve toplum sağlığının korunması amacıyla “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Sorgulaması” uygulanmasının 5 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacağı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Her geçen gün artan vaka sayılarından dolayı çalışanlarımızın ve toplum sağlığının korunması daha da önemli hale gelmiştir. Bu sebeple, Odamız Hizmet Binasında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Bildirme ve Sorgulama Zorunluluğu” Uygulaması 5 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacaktır.

Odamıza iş veya ziyaret için gelecek kişilerden HES kodlarını bildirmeleri istenecek olup, girişte e-devlet üzerinden gerekli kontroller yapıldıktan sonra riskli bir durum olmadığı takdirde Odamıza misafir ya da ziyaretçi kabul edilecektir.
Covid-19’un işyerinde yayılımını önlemek, çalışanların sağlığını korumak ve riskli kişileri kontrol edebilmek amacıyla Odamız tarafından hayata geçirilen söz konusu kontrol sistemi kapsamında, Odamız Hizmet Binasına girerken “Hayat Eve Sığar (HES)” Mobil Uygulaması üzerinden vatandaşların HES Kodları’nın sorgulanacağı ve onay verilen kişilerin odamıza girişlerine izin verilecektir.

* HES Kodu Nasıl Alınır?
1) Akıllı telefon / tabletten Hayat Eve Sığar uygulaması indirerek.
2) E-devlet üzerinden.
3) HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırayla; T.C. Kimlik No, Kimlik Seri No son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp 2023’ e mesaj göndererek alabilirsiniz.”