Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 07.05.2020 tarih 2020/12 sayılı genelgesinde;
Çin’in Vuhan Kenti’nde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs’ün (COVID-19), çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm dünya ülkelerini etkilediği ve Dünya Sağlık Örgütünce Pandemik (Salgın) bir Hastalık olarak ilan edildiği, ülkemiz de söz konusu salgından olumsuz yönde etkilendiği;
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 15’inci maddesinde; “4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalarının, İş Kazası ve Meslek Hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir.” hükmü yer aldığı;
Buna göre; COVID-19 Virüsü’nün Bulaşıcı bir Hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerektiği hususları belirtilmiştir.
Bu kapsamda, Koronavirüs (COVID-19) Bulaşıcı Hastalık olarak değerlendirildiği için, bu vakalarla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi yapılmayacaktır.
Üyelerimize duyurulur.
COVID-19 Bulaşıcı Hastalık olarak değerlendirildiği için Sosyal Güvenlik Kurumu’na İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi yapılmayacak
![](https://kirklarelitso.org.tr/wp-content/uploads/2020/06/ODA-LOGOLU-DUYURU-GORSELI-4.jpg)
Önceki yazı
“Sigortacılıkta ehil olmayan kanalları devreye almak sektöre ivme kaybettirecektir”
Sonraki yazı
11 Haziran’da “COVİD-19 Sonrası Türkiye- AB İktisadi ve Ticari İlişkileri Webinarı” düzenlenecek
Son Yazılar
- “Basın Mensuplarımız Demokrasimizin Güçlenmesine Büyük Bir Katkı Sağlamaktadır” 24 Temmuz 2024
- AVRUPA KOBİ HAFTASI – GENÇ START-UP YARIŞMASI HAKKINDA 23 Temmuz 2024
- Yönetim Kurulu Başkanımız Soner Ilık, “Dereköy ve Malko Tırnovo Sınır Kapılarının Karşılıklı Modernizasyon Proje Toplantısı”na katıldı 23 Temmuz 2024
- Başkanlarımız Soner Ilık ile İsmail Hakkı Özsan, Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı Ağırladı 18 Temmuz 2024
- Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu’dan, Odamıza Veda Ziyareti 18 Temmuz 2024
Kategoriler
- Bilgiler (2)
- Duyurular (231)
- Gelişen Kent Kırklareli (11)
- Genel (1)
- İhracat (5)
- silider (1.559)
- Turizm (1)
- Turizm Kenti Kırklareli (3)
- Uncategorized (23)
- Üretim Kenti Kırklareli (3)
- Yaşayan Kent Kırklareli (2)
- yenislider (6)