Yönetim Kurulu Başkanımız Soner Ilık, ülkemizde her yıl 25 Eylül – 01 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan “İtfaiyecilik Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

“İtfaiye çalışanlarız, insanları ve diğer tüm canlıları, başta yangın felaketi olmak üzere, deprem, sel gibi birçok doğal afete karşı koruyup onlara siper olmaktadır. İtfaiye Teşkilatımız da bu onurlu ve kutsal görevi yerine getirme anlamında çok önemli bir rol üstlenerek bizlere huzur ve güven veriyor. Başkasının canını kurtarmak için kendi canını hiçe sayan fedakâr itfaiye çalışanlarımız, vatandaşın en zor anında yanında oluyor, onların sıkıntısını gidermek için canla başla mücadele ediyor. Bu yüzden itfaiyecilik, birçok riski beraberinde taşıyan zor ve meşakkatli bir meslektir. Tüm risklere rağmen kuruluş amacını karşılıksız yardım anlayışından alan İtfaiye çalışanlarımız başkalarına yardımcı olabilmek için büyük bir özveri ve gayretle, gerekirse canları pahasına görevlerini yerine getiriyor.

Osmanlı Dönemi’nde “Tulumbacılar Ocağı” ve “Askeri İtfaiye Teşkilatı” gibi çeşitli isimlerle hizmet veren “Yangın Söndürme Teşkilatı”, 25 Eylül 1923 tarihi itibariyle belediye hizmeti kabul edilmiş ve modern İtfaiye Teşkilatı oluşturulmuştur. Bugün, modern teçhizatı ve personeli ile sadece yangınlarda değil, sel ve depremler gibi tüm doğal afetlerde de halkımızın can ve mal güvenliği için mesai kavramı gözetmeksizin canla başla çalışan İtfaiye Teşkilatımız, kutsal bir vazife ifa etmektedir.

Milletimizin can ve mal güvenliği için mücadele eden ve bu uğurda canlarını kaybeden Şehit İtfaiyecilerimizi rahmetle anıyor, halen hayatta olan ve gece-gündüz, bayram-tatil demeden görevi başında bulunan itfaiye personeline teşekkür ediyor, tüm İtfaiye Teşkilatımızın “İtfaiyecilik Haftası”nı tebrik ediyorum.”