Yönetim Kurulu Başkanımız Soner Ilık ile Meclis Başkanımız İsmail Hakkı Özsan, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında T.C. Kırklareli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kırklareli Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Zafer Sürer’in işyerinde düzenlenen Balkan Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzeti “Zerde Tatlısı Tanıtım Programı”na katıldı.

“Türk Mutfağı Haftası”nın “Türk Yemekleri”nin; sağlıklı, atıksız ve sürdürülebilir yüzünü uluslararası ölçekte tanıtılmasına büyük katkısı olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Soner Ilık; “Her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyada ve ülkemizde eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası”, yüzyıllar boyunca gelişen “Türk Yemekleri”ni hazırlama geleneklerini gözler önüne seriyor. “Türk Mutfağı”nın sağlıklı, atıksız ve sürdürülebilir yüzünün uluslararası ölçekte tanıtılmasına da büyük katkısı olmaktadır.

Türk Mutfak Kültürü Anadolu’da Antik Çağ uygarlıklarının izlerini taşır; temel unsurlarını ise 11. yüzyıldan itibaren Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerin yemek alışkanlıkları, “Anadolu Selçuklu Mutfağı” ve “Osmanlı Mutfağı” oluşturmuştur. Asırlık tariflerle, zengin kültür senteziyle, geçmişten günümüze ulaşan yemek kültürü ile önemli bir yere sahip olan “Türk Mutfağı” bulunduğu konum itibarıyla kozmopolit yapısı, çeşitli iklim kuşaklarına sahip olması, önemli tarım ürünlerinin, deniz canlılarının, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların yetiştirildiği özel ve zengin bir coğrafyada bulunmanın fırsatlarını gastronomisine de yansıtmıştır. Ülkemizin, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yolu olarak bilinen tarihi İpek Yolu’nun güzergahında bulunması mutfak kültürümüzün zenginleşmesini sağlamıştır” dedi.