Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, 21-26 Mart günleri arasında kutlanmakta olan “Orman Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

“Gelecek kuşaklara daha güzel bir dünya bırakabilmek için doğayı, ormanlarımızı koruyalım. Unutmamalıyız ki ağacıyla, ormanıyla, taşıyla, toprağıyla bu cennet vatan hepimizindir. Ona sahip çıkmak, gelecek nesillere daha zengin bir miras bırakmak en ulvi görevimizdir. Bu bilinçle hareket ederek, gelecek nesillere en değerli ve en paha biçilmez bir miras olarak, uygarlığın en temel göstergesi olan ağacı ve ormanı bırakmalıyız.

Çok uzun bir süreçte oluşan ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu vatandaşlık görevimizi yerine getirirken ağacı ve ormanı korumanın uygarlığın en temel göstergelerinden biri olduğunu çocuklarımıza öğretmeli ve bu bilinçle ormanlarımıza sahip çıkmalıyız.

Bizler, “Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.” diyen Hz. Peygamber’imizin sözüyle şekillenen bir medeniyetin mensubuyuz. Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynaklarındandır. Atalarımızın “Yaş kesen, baş keser.” sözü, ağaca ve ormana aynı bir insan nazarıyla baktığının göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; ağaca, ormana, yeşile ve tabiata olan sevgimizi ve duyarlılığımızı artırmasına vesile olması temennisiyle “Orman Haftası”nı kutluyor, ormanlarımızın korunması için çalışırken hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyor, yeşil bir dünya temennisiyle saygılarımı sunuyorum.”