Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3.926 ürün içerisinde illerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 539 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kırklareli’nin 21. Sıra’da yer aldığını belirtilerek şunları kaydetti:

“T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılan “Sanayinin Liderleri Programı” kapsamında Veri Analizi Çalışması devam ediyor. Buna göre; TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3.926 ürün içerisinde illerin üretebildiği ürün sayıları belirlendi. İllerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 539 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kırklareli 21. Sırada yer aldı. Analiz sonucuna göre; 2.621 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İstanbul 1., 2.300 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İzmir 2., 1.954 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Ankara 3. Oldu.

“Sanayinin Liderleri Programı” ile TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan Sanayi Kapasite Raporları’nın bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 binden fazla üreticinin makine parkı, üretim, hammadde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenerek, yaklaşık 4 binden fazla ürün için veri analizleri gerçekleştiriliyor ve buna göre sanayide lider iller belirleniyor. “Sanayinin Liderleri Programı” hakkında detaylı bilgilere https://tobb.org.tr/SanayiMudurlugu/Sayfalar/SanayininLiderleriProgrami.php adresinden erişim sağlanabiliyor.”