T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan’ı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette; Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Kırklareli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ile Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Çalışkan’da yer alarak planladıkları projeleri hakkında bilgiler verdiler.

Genel Müdür Bülent Özcan, 2000’li yılların başından itibaren Avrupa Birliği (AB) Mali Yardımları’ndan bugüne kadar Türkiye’nin yaklaşık 9,2 milyar Euro’luk kaynaktan yararlandığını ifade etti. Bu kaynaklarla; Tarım’dan Ulaştırma’ya, Çevre’den Enerji’ye, Sivil Toplum’dan Adalet’e, Göç’ten, Sınır Güvenliği’nden Bölgesel Kalkınma’ya kadar birçok alanda birçok projenin hayata geçirildiğini söyledi. Sınır Ötesi İş Birliği Programları’nın ilk uygulandığı yerin Trakya olduğunu belirten Genel Müdür Özcan, Kırklareli’nin de birçok kaynaktan yararlandığını ifade etti. Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın 35 milyon Euro’luk, Karadeniz Havzası Programı’nın 70 milyon Euro’luk ve Akdeniz Havzası Programı’nın da244 milyon Euro’luk bütçesi olduğunu belirten Genel Müdür Özcan, bunun Kırklareli açısından ciddi bir kaynak ve ciddi bir coğrafya ile iş birliği yapma anlamına geldiğini ifade etti.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kırklareli’deki istihdamın arttırılarak, ekonominin canlanması için bugüne kadar yapılan ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Genel Müdürü Bülent Özcan her türlü çalışmada birlikte hareket edebileceklerini ifade etti.

Ziyaretin sonunda; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Genel Müdür Bülent Özcan’a Kırklareli’nin Coğrafi İşaretli ürünlerinin yer aldığı paketi ve meşhur Karahıdır Kirazı’nı takdim etti.