Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Çağlar ile KLÜ Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Esra Bozkanat Cergibozan ile yapılabilecek işbirliği imkânlarını görüştü.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “Mesleki Eğitim’in ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösteriyoruz”

Üniversitenin Mesleki Eğitim veren fakültelerinde mezun olan öğrencilerinin hak ettikleri yerlere gelmesi için çaba gösterdiğini ifade eden Başkan Soner Ilık; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve şahsım olarak Mesleki Eğitim’in öneminin farkındayız. Bu alandaki çalışmaları geliştirmek adına TOBB Mesleki Eğitim Kurulu’nda Raportör olarak görev alıyor, Mesleki Eğitim’in ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösteriyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü ile 81 İl’de 81 Pilot Okul Projesi’ni başlattık. Bu proje ile mesleki eğitim ve reel sektörü birbirine entegre edecek adımı attık. İl il yapılacak çalışmalar ile her ilin ihtiyacına göre müfredatlar geliştirilecek ve ildeki firmaların nitelikli eleman ihtiyacı karşılanacak.

Bunun yanında Üniversitemizde mesleki eğitim gören öğrencilerimizin staj olanaklarının geliştirilmesini de çok önemli görüyoruz. Aldıkları teorik ve pratik eğitimi gerçek işletme ortamında deneyimlemeleri öğrenim süreçlerinin önemli bir parçası. Bunları da arttırmamız gerekiyor. Bu konuya da yeni müfredatta ve üniversite ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarda öncelik veriyoruz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen ülkemizde mesleki eğitimin iyileştirilmesi için hükümetimiz, meslek örgütlerimiz, yerel kamu kurumlarımız pek çok program yürütüyor. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu programların ilimizde uygulanması noktasında sorumluluk üstleniyoruz. Bu kapsamda Kırklareli Üniversitemiz ile yapabileceğimiz çalışmalar ile ilgili olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk” dedi.