Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir bileşeni olarak hayata geçirilen 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin eksenlerinden birisi de girişimcilik faaliyetleridir. Türkiye Teknoloji Girişimciliği Ekosistemi’ni geliştirmek adına Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar yürütülmektedir.

9 Şubat 2022 saat 14:00’da Erken Aşama Teknoloji Girişimciliğin finansman araçlarının en önemlilerinden biri olan Melek Yatırımcılık ile ilgili Sayın Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla çevrim içi “Melek Yatırımcılık Semineri” düzenlenecektir. Geleneksel sermaye sahiplerinin Melek Yatırımcı olmasının teşvik edilmesi ile hem geleneksel sermayenin teknolojik dönüşümüne destek olacak bir yapı oluşturulmakta hem de ölçeklenme potansiyeli yüksek teknoloji girişimlerine sermaye ve tecrübe sağlanmaktadır.

Melek Yatırımcılık Semineri’ne Davetlisiniz

Teknoloji girişimciliği ekonomik büyümeyi arttıran kilit güç olmanın yanı sıra bireylerin, bölgelerin ve ulusların sürdürülebilir büyümesini ve refahını sağlayan en büyük araçlardan biridir. Milli Teknoloji Hamlesi’nin bölgesel ve küresel düzeyde sahip çıktığı “insanlık için adalet ve merhamet” ilkesinin gerçekleştirilmesinin en büyük yardımcılarından birisi de yenilikçi teknolojiler ve iş modelleri sunan girişimlerdir. Gün geçtikçe Türk girişimlerin isimleri küresel pazarlarda duyulmaktadır. Bugün hızlı sipariş dağıtım şirketi Getir’in adı Amerika ve Avrupa’da 40 farklı şehirde bilinmekte, ABD’li ünlü yatırım fonun ilk Türk yatırımı olan Insider girişimi ise 25 farklı ülkede hizmet vermektedir. 2019 yılından bu yana Türkiye girişimcilik ekosistemi 5 tane değeri bir milyar doları geçen Turcorn çıkarmıştır. Bahsedilenler Türkiye girişim ekosistemindeki başarılı örneklerden bazılardır fakat bu örneklerin daha da arttırılması gerekmektedir. Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebilmesi ve ekosisteme kazandırılabilmesi için erken aşamada finansmana erişim en önemli etkendir.

Melek Yatırım erken aşama girişimlerin finansal ihtiyaçların karşılanmasında en çok kullanılan araçlardan birisidir. Melek yatırımcılar teknoloji girişimlerinin erken aşamasında yatırım yaparak fikrin büyümesi için can suyu olmaktadır. Melek yatırımcı girişime finansman desteğinin yanı sıra iş ağlarına erişim, tecrübe aktarımı gibi konularda da destek olmaktadır. İnanıyoruz ki Türkiye’de teknoloji girişimcilerinin doğmasında, büyümesinde rol alacak işinde başarılı, tecrübe ve sermaye sahibi birçok iş insanı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Sayın Bakan Yardımcımız Mehmet Fatih Kacır’ın teşrifleriyle “Melek Yatırımcılık Semineri” düzenlenecektir.

Siz değerli katılımcılarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Çevrim içi gerçekleştirilecek etkinlik kayıt linki: https://forms.sle/zB6bcPZxPAARvm WGA

İletişim: Ezgi Demir Altıparmak ezgi.demiraltiparmak@sanayi.gov.tr (444 6 100 – 19969)

Etkinlik Tarihi ve Saati: 9 Şubat 2022 – 14:00

Melek Yatırımcılık Semineri Etkinlik Programı:

14:00 – 14:10: Sayın Mehmet Fatih Kacır Açılış Konuşması

14:10 – 14:30: Türkiye’de Teknoloji Girişimciliği

14:30 – 15:00: Melek Yatırımcılık Nedir?

15:00 – 15:30: Melek Yatırımcılık ve Yatırım Olanakları Paneli 15:30 – 15:45: Soru – Cevap