Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Soner Ilık, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Ajanslar kendi bölgelerine özgün metotlar geliştirerek, sorunlara çözümler üretiyorlar”

Kalkınma Ajansları’nın çalışmalarını önemli bulduğunu ifade eden Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve yerel kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla bölgelerindeki kamu ve sivil toplum aktörlerine mali ve teknik destek veren 26 Kalkınma Ajansı’nın; Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreterleri, Birim Başkanları ve Uzmanları’nın yer aldığı toplantıya, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte katıldım. Toplantıda ajansların, 10 yılda yaptığı çalışmalar ve gelecek 10 yıldaki vizyonu konuşuldu. Kalkınma Ajansları’nın geçmiş dönem faaliyetleri ve ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı kalkınma politikaları istişare edildi.

Kendi bölgelerine özgün metotlar geliştirerek, bölgelerindeki sorunlara özgün çözümler üretebilmelerini, özellikle yerel anlamda değerlendirildiğinde bölgesel olarak Kalkınma Ajansları’nın çalışmalarını önemli buluyorum. Ajanslar, bölgelerinin üretim ve ihracat kapasitelerinin artırılması, teknolojik gelişim ve dijitalleşme, kültürel ve doğal mirasın korunması, kalkınma ve yeşil büyüme konularında önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda yerel anlamda birçok projede Trakya Kalkınma Ajansımız ile ortak çalışmalar yapıyoruz” dedi.