Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti (UHT) Genel Müdürü Dr. Emre Orhan Öztelli ile UHT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yusuf Karakaş’ı ziyaret ederek, “Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne Açılması” konusunda hazırlanan Talep Raporu’nu sundu.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması için hazırladığımız Talep Raporu’nu yetkililere takdim ettik”

Ülkemizin ihracatının yükselmesine büyük katkısı olması bakımından Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “İlimizi yakından ilgilendiren Dereköy Gümrük Kapımızın TIR Trafiği’ne açılması konusunda geçtiğimiz günlerde, Ticaret Bakanlığımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) değerli yöneticileri ile Bulgaristan’da düzenlenen toplantıya katıldık. Bulgaristan tarafının ilgili kurumlarının yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk. Buradaki toplantının ardından Dereköy Gümrük Kapımızı ziyaret ederek, Dereköy Gümrük Müdürü Kemal Emiroğlu’ndan bilgiler aldık. Bulgaristan tarafının ilgili kurumlarının yetkilileri ile yapılan görüşmeler konusunda istişarede bulunduk. Buradaki toplantıda Bakanlığımızın değerli yöneticilerimize, görüşmelerin nihayete ulaşması için oda olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik.

Olumlu yönde gerçekleştirilen görüşmelerin en kısa zamanda sonuçlanması için oda olarak hazırladığımız “Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne Açılması” konusundaki Talep Raporumuzu Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti (UHT) Genel Müdürü Dr. Emre Orhan Öztelli’yi ziyaret ederek, takdim ettik. Kendileri de Dereköy Gümrük Kapımızın bir an evvel TIR Trafiği’ne açılması için gerekli çalışmaların başladığını ifade ettiler. Bulgaristan yetkilileri de belirli sayıdaki aracın karşılıklı olarak sınırdan geçiş yapabileceği konusunda görüş belirttiler. İlimiz ve ülkemiz ihracatının yükselmesine büyük katkısı olacak olan bu girişimimize destek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.