Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Üyesi Mehmet Ecer, Filipinler Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Arvin R. De Leon’u ağırladı. Başkan Ilık, Başkonsolos Leon’a Kırklareli’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri olan Kırklareli Hardaliyesi ve Kırklareli Beyaz Peyniri başta olmak üzere, Kırklareli’nin Sanayisi, Tarımı ve Orman Ürünleri hakkında bilgiler verdi.

* Başkonsolos Leon; “Kırklareli ile güçlü ticari ve ekonomik işbirliğimizi arttırmak istiyoruz”

Dünyanın gözbebeği olan İstanbul’da bu görevi üstlenmekten büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirten Başkonsolos Leon; “Başkonsolos olarak görevime yeni başladım. Başkonsolosluk olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da görev bölgemizdeki yerel makamlarla dostluk ve işbirliği temaslarımızı sürdüreceğiz. Potansiyel işbirliği alanlarını bulup geliştirme, yatırımları teşvik etme, iki ülke halkları arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesi ve birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi yönündeki yoğun gayretlerimize devam edeceğiz. Bu kapsamda ticari ve ekonomik ilişkilerimizin çok iyi seviyede olduğu Kırklareli’yi de ziyaret ederek, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirebilmemiz için yapabileceklerimiz konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlarla temaslarda bulunduk.

Türkiye önemli bir ülke ve gittikçe daha da iyi başarılar yakalamaya devam ediyor. Kırklareli çok çeşitli bir üretim şehri olarak dikkat çekiyor. Kırklarelili yatırımcıların Filipinler üzerinden tüm Asya’ya yayılması gibi Filipinli yatırımcıların da Kırklareli’ye ilgisi olacaktır. Ticari ve ekonomik işbirliğimizi geliştirmek arzusundayız” dedi.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Filipinler ile ticari işbirliğimizi geliştirip üyelerimizin Asya ülkelerinde de yatırım yapmalarını temin etmek istiyoruz”

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Başkonsolos Leon’a Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihçesi ve oda olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler vererek; “Filipinler Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosumuzu ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Üyelerimizle birlikte hedefimiz Asya ülkeleri ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmaktır. Bu konuda iş dünyamıza yeni işbirlikleri için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız Kırklareli ekonomisini canlandırmak için gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında girişimlerde bulunmaktır. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Kırklareli’yi tanıtırken daima bir üretim şehri olarak tanıtıyoruz. Tükettiğinden daha fazlasını üreten bu coğrafya artık dünyanın ilgisini daha da çok çekiyor. Tarım ve Sanayi gibi konularında üretimimizin yanı sıra sahip olduğumuz coğrafya ile Turizm konusunda da yükselmeye, ses getirmeye devam ediyoruz. Üyelerimizin ihracat kapasitelerini artırmaya ve dünya piyasasında boy göstermelerine destek olmaya çalışıyoruz. Filipinler ile ticari işbirliğimizi geliştirip üyelerimizin Asya ülkelerinde de yatırım yapmalarını ya da Filipin menşeili firmaların burada yatırım yapmasını sağlamak bizleri memnun edecektir” dedi.