Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), “Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)”na katılarak, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Trakya’nın Yöresel Ürünleri’nin yer aldığı alanda açtığı stanta Kırklareli’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri olan “Kırklareli Peyniri” ile “Kırklareli Hardaliyesi”ni ziyaretçilere hem tattırdı hem de tanıttı.

Bu yıl 11. kez kapılarını ziyaretçilerine açan ve Türkiye’nin En Büyük Yerel Ürün Fuarı olan “Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX)”, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, KTSO Yönetim Kurulu Üyeleri; Nihat Bıyıklı, Ertan Özbek, Hüsnü Güngör Akarca, Ahmet Eroğlu, KTSO Meclis Katip Üyesi Burak Özlek, KTSO Meclis Üyeleri; Uğur Arıkök, Şevket Başgelen, Atilla Akın, Günalp Ferit Kaya, Sebahattin Şan, Özcan Gümüş, Fatih Erişen, Jülide Başkur, Fedai Saçar, Gürsel Tekdurmaz, Erdinç Nişikli, Oda Sekreteri Fatma Merve Gelep katıldı.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Yöresel ürünlerin ticari değerlerini ve hacmini yükselterek, yöredeki istihdamı geliştirmek adına birçok çalışma yapıyor ve yapılan çalışmaları desteklemeye devam ediyoruz”

Trakya’daki Yöresel Ürünler ile Coğrafi İşaretli Ürünlerin yer aldığı Trakya Kalkınma Ajansı’na ait alandaki stantları gezen Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Yöresel ürünlerimizin; ticarete kazandırılması, tüketimlerinin yaygınlaştırılması, katma değerlerinin artırılması ve coğrafi işaret ile tescil ettirilerek standartlarının oluşturulması gibi amaçlarla, Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle 20-24 Ekim 2021 tarihlerinde bu yıl 11. defa düzenlenen “YÖREX- Yöresel Ürünler Fuarı”na katılım gösterdik. Fuarla birkaç saatte doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Anadolu’yu gezme imkanı bulduk. Bu yıl 76 İl’den ve KKTC’den 113 Oda ve Borsa, 16 Kalkınma Ajansı, 83’ü Kadın Kooperatifi olmak üzere 150 Kooperatifimizle toplam 650’nin üzerinde katılımcı yer aldı. Trakya Bölgesi’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri ile yöresel ürünleri Trakya Kalkınma Ajansı tarafından oluşturulan alanda görücüye çıktı.

Yöresel ürünlerini, genellikle yerel pazarlar için üreten firmalarımız, bu fuara katılarak ulusal ve küresel pazarlara açılma olanağı sağlama, yerli ve yabancı girişimcilerle ortaklık veya işbirliği konusunda uygun bir ortam yakalama ve yöresel ürünlerini tescillendirme ve markalaştırma yolunda önemli bir açılım gerçekleştirme imkanına sahip oldular.

Oda olarak ilimizde üretilen yöresel ürünlerimizi, iç pazardaki ithal ürünler karşısında güçlendirmek, hali hazırda yerel pazarlarda yer edinmiş yöresel ürünlerimizin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmak, yöresel ürünlerin ticari değerlerini ve hacmini yükselterek, yöredeki istihdamı geliştirmek adına birçok çalışma yapıyor ve yapılan çalışmaları desteklemeye devam ediyoruz.”

* TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu stantları gezdi, Oda-Borsa İstişare Toplantısı’na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu açılış töreninin ardından fuar alanındaki stantları gezerek, ürünler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hisarcıklıoğlu daha sonra Bölge Oda/Borsa Başkanları ile İstişare Toplantısı’nda bir araya gelerek sorun ve çözüm önerilerini dinledi. Görüş alışverişinde bulundu.