Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Bıyıklı, Meclis Katip Üyesi Burak Özlek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile birlikte Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Ersan Makina Endüstriyel Tesisler İmalat, Ticaret ve Montaj Sanayi Ltd. Şti.’yi ziyaret ederek firma sahibi Emrah Gürdal’dan bilgiler aldı.

* “50 m2 dükkanla başladık, 18000 m2 açık alanda üretim yapıyoruz”

“Dünya’nın En Büyük Ciğer Tavası” ve “Dünya’nın En Büyük Türk Kahve Cezvesi” ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer aldıklarını ifade eden firma sahibi Emrah Gürdal; “1977 yılında merhum Ersan Gürdal tarafından Kırklareli Küçük Sanayi Sitesi’nde 50 m2 dükkanla faaliyete başladık. 1984 yılına soğuk demir ve çelik konstrüksiyon işlerini başarı ile ve zamanın da teslim ettik. Aynı yıl paslanmaz çelik ve mandıra süt takımları yapmaya başladık. Gün geçtikçe teknolojiye de ayak uydurarak  daha geniş kapsamlı süt fabrikalarına ve tekstil fabrikalarına yönelik işleri de başarı ile yapmayı sürdürerek 1990 yılında iş yerimizi şehir dışında Babaeski yolu üzeri 1. km Kırklareli adresine taşıdık. 2000 m2 kapalı alan olarak makine parkını da yenileyerek halen çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şu anda 18000 m2 açık alanımız bulunmaktadır. Fabrika, Gıda, Hayvancılık, Tarım ve diğer alanlar için çeşitli makinalar üretmekteyiz. 10 ay önce vefat eden Şirket Kurucusu Eski Yönetim Kurulu Başkanı merhum Ersan Gürdal’dan aldığımız bayrağı en iyi şekilde dalgalandırıp, firmamızı uluslararası piyasada tanınmış firmalar arasına sokma gayretiyle çalışmaya devam edeceğiz.

* “Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer almanın gururunu yaşıyoruz”

Firma olarak 2018 yılında Edirne Belediyesi’nin talebi üzerine “Edirne 8. Bando ve Ciğer Festivali” kapsamında 2 ton ciğer pişirilmesi amacıyla yaptığımız 7 m 4 cm çapında, 80 cm derinliğinde ve 2 ton kapasiteye sahip Dünya’nın En Büyük Ciğer Tavası ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdik. Ayrıca yine aynı yıl içerisinde “International Forum Coffee Weeks” Etkinliği kapsamında Marmara Forum Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen 2,5 tonluk Türk Kahvesi Rekor Denemesi’nde Dünyanın En Büyük Türk Kahvesi Cezvesi’ni de üreterek  Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer aldık” dedi.