Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Güngör Akarca, “34. Ahilik Haftası Kutlamaları” kapsamında Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Çelenk Koyma Töreni’ne katıldı.  Çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşu’nda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ile tören sona erdi.

Bu yıl 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan “Ahilik Haftası” ile ilgili olarak açıklamada bulunan KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Güngör Akarca şunları kaydetti:

“Ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısı ile dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Milli birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisi olan Ahilik kültürü, ticareti düzenleyen ve bu alanlarda faaliyet gösteren başta Bakanlığımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir rehber niteliğindedir.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında padişahların da önderi olduğu Ahilik Teşkilatı’nın yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişme hem de sosyal adaletin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında 34’ncüsünü kutladığımız Ahilik Haftası ile Ahilik kültürümüz yeniden tazelenecek, ticari hayatımızın temelinde yer alan bu kültür ile kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımız yeniden pekişecektir. Ticaret ve ekonomi alanında esnaf ve sanatkarımıza olduğu kadar sosyal ve kültürel alanda da halkımıza yol gösterici olan Ahilik öncülük edecektir.

Bu vesileyle 2021 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize, ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum. Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu gönül adamı Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ederken, Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”