Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, 1922’de işgal kuvvetlerinin ağır yenilgiye uğratıldığı Büyük Taarruz Zaferi’nin, Türk Milleti’nin bağımsızlık sevdasını ve yenilgiyi kabul etmeyen ruhunu yansıttığını belirterek şunları kaydetti:

“30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz Zaferi’ni bugün bir kez daha gururla anıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasının ardından işgal güçleri yurttan atılana kadar çok anlamlı bir mücadele gösterilmiştir.

Zulme ve haksızlığa asla boyun eğmeyen bu ülkenin tarihi, bağımsızlığını canından daha kıymetli bilenlerin zaferleri ile doludur. Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan “30 Ağustos Zafer Bayramı”, aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Bu zaferle milletimiz milli birlik ve beraberlik şuuru içinde sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.  Bu zafer, milletimizin bağımsızlığa olan aşkının ve hiçbir zaman boyunduruk altında yaşamaya tahammül edemeyeceğinin açık göstergelerinden birisidir.

Kurtuluş Savaşı içerisinde verdiğimiz Şehitlerimiz, Gazilerimiz, 7’den 70’e canlarını mallarını ortaya koyanlar, ebediyete kadar büyük minnetle kalplerimizde yaşayacaktır. Onlara layık olabilmek için bizler de bu toprakları aynı şekilde koruyacak ve medeniyet yarışında ülkemizi en ileri noktalara taşımak için her türlü gayreti göstereceğiz. Bu bizim sözümüz, Şehitlerimize namus borcumuzdur.

Büyük Komutan ve Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur” Yurtta ve dünyada daima barıştan yana olan yüce milletimiz, bağımsızlığına ve vatanına göz dikildiğinde, savaş meydanında ne büyük bir mücadele verebileceğini dosta düşmana defalarca göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan, ülkemizin Tek Vatan, Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Millet olması bilinciyle canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Kahraman Mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın “30 Ağustos Zafer Bayramı”nı kutluyorum.”