Tüm Türkiye’deki Oda ve Borsaların ve TOBB’nin fedakarlıklarıyla 1 Haziran’da uygulamaya giren Nefes Kredisi ile ilgili, bankaların finansal açıdan güçlü kuruluşları arayarak TOBB Nefes Kredisi kullandırmak istedikleri gibi hoş olmayan duyumlar alıyoruz. Kredi kriterlerine uygun olmayan bu durum açıkça yanlış yönlendirmedir ve kabul edilemez.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak banka müdürlerini uyarmak istiyorum. TOBB Nefes Kredisi bankaların kâr aracı değil, Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen üyelerimizin can suyudur.

TOBB Nefes Kredisi kriterleri açıktır. Nefes Kredisi pandemi kısıtlamaları kapsamında işyerini açamayan ya da ciro kaybeden işletmelerimiz için uygulamaya konulmuş bir kredidir ve kriterlere uyan işletmelere kullandırılmalıdır. Oda ve Borsaların yani üyelerimizin aidat paralarıyla oluşturtulan TOBB Nefes Kredisi pandemi kısıtlamalarından ötürü ekonomik zarara uğramış üyelerimizin hakkıdır. Bankaların kâr aracına dönüştürülemez.

Bankaların, kısıtlamalardan etkilenip etkilenmediğine bakmaksızın finansal açıdan güçlü firmaları arayarak kredi kullandırmak istemesi TOBBNefes Kredisi’nin amacına uymamaktadır. Oda ve Borsalardan oluşan TOBB camiamız Nefes Kredisi kaynağını oluşturarak fedakarlıkta bulunurken kredinin sefasını bankalar süremez.

Duyuru metninde de belirtildiği üzere TOBB Nefes Kredisi, Covid-19 kısıtlamalarından etkilenen, cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre %25 kayıp yaşayan işletmeler için hayata geçirilmiştir. Kredilerin doğru kullandırılmasının takipçisi olacağımızı ve uygunsuz kullandırılan krediler hakkında yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isterim.

Kamuoyuna saygılarımla,

Soner ILIK

Yönetim Kurulu Başkanı

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası