Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Haziran ayına kadar uygulanacak olan Kademeli Normalleşme Süreci’nin birçok işletmenin daha da zor duruma düşmesine sebep olacağını belirterek şunları kaydetti:

“Dün yayımlanan Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi ile üyelerimizin beklentilerinin aksine pek çok sektörde kısıtlamaların devam edeceği duyuruldu. Kısıtlamaların 1 Haziran’a kadar devamı kararı mevcutta çok zor durumda olan birçok işletmenin daha da zor duruma düşmesine sebep olacak ve somut adımlar atılmazsa telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır. Üyelerimizin somut talepleri acilen karşılanmalı ve geleceğe dair umutlar tekrar yeşertilmelidir.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Covid-19’un ekonomik etkilerinin altında ezilen üyelerimiz bugüne kadar bir şekilde gelecekten beklentisini yüksek tutmaya gayret etmiştir. Pek çok sektörün, en fazla iş yaptığı Ramazan Bayramı dönemine denk gelen tam kapanma tedbirleri, işletmelerin yarasını derinleştirmiştir. Süreç içerisinde üyelerimizin borç yükü artmış ve finansmana erişim azalmıştır.

Pandemi kısıtlamalarının başladığı günden itibaren Odalar ve TOBB olarak, tüm sektörlere yönelik üyelerimizin ihtiyaç ve talepleri ilgili bakanlıklara iletilmiştir. Bunun yanı sıra üyelerimizin uygun maliyetli finansmana erişimi için 2020 yılı Nisan ayında Nefes Kredisi hayata geçirilmiştir. Şu aşamada belirli bir dönem ödemesiz olmak üzere, aylık eşit taksitli geri ödemeli ve piyasa faizlerinin altında bir faiz oranı ile yeni Nefes Kredisi Programı başlatılarak oda ve borsa üyelerine kullandırılması için hazırlıklar yapılmaktadır.

Gelinen noktada üyelerimizin beklentisi kademeli normalleşme yerine, pandemi kuralları doğrultusunda açılmak ve somut finansal desteklerin sağlanmasıdır.

Bu bağlamda;

* Tüm sektörlerdeki kısıtlamalar acilen kaldırılmalı, pandemi kuralları ve sıkı denetimlerle işletmeler ivedilikle açılmalıdır,

* Kapanma ya da kısıtlama getirilen sektörler için vergi borçlarının silinmesi, SGK -BAĞKUR Primleri’nin ve Kredi Kartı Ödemeleri’nin ertelenmesi gibi finansal destekler sağlanmalıdır,

* Acil nakit ihtiyacı olan işletmeler için, daha uygun faiz ve ödeme seçenekleriyle yeni kredilerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki ekonominin en temel öğelerinden biri geleceğe dair olumlu beklentidir.

İşletmelerimizin acil sorunların çözümü ve geleceğe dair beklentilerin diri tutulması için, acil ihtiyaçlarının bir an önce karşılanması gerekmektedir.”