Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved’i ağırladı. Ziyarette iki ülke arasındaki ticari işbirliği fırsatları değerlendirildi.

* Başkonsolos Shved’i; “İki ülke arasında dostluk ve işbirliği köprüsü oluşturmak istiyoruz”

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved; “Başkonsolosluk olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da görev bölgemizdeki yerel makamlarla, sivil toplum kuruluşları ile dostluk çerçevesinde temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu ziyaretlerimizde; potansiyel işbirliği alanlarını bulup geliştirip, yatırımları teşvik ederek, birlikte işbirliğinin geliştirilmesi yönünde görüşmelerde bulunuyoruz. Görev çevremizde bulunan vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin, girişimcilerimizin konsolosluk işlemlerini en iyi şekilde yerine getirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Başkonsolosluğumuzun kapısının herkese açık olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ilık, Başkonsolos Shved’e Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihçesi ve oda olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. İki ülke arasındaki ilişkiler ve yapılabilecek yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

* Başkan Ilık; “Oda olarak hedefimiz yeni işbirlikleri kurmak”

Belarus ile Kırklareli’deki firmaların katılımıyla çeşitli etkinliklerin yapılabileceği ifade eden Başkan Ilık; “Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizle birlikte hedefimiz yeni işbirlikleri kurmaktır. Bu konuda iş dünyamızla yeni işbirlikleri için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız Kırklareli ekonomisini canlandırmak için gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında girişimlerde bulunmaktır. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.
Başkonsolosu Aleksei Shved ise Belarus ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve artması yönünde çalışmalara devam ettiklerine değinerek, karşılaşılabilecek her türlü problemlerin çözümü konusunda yardıma hazır olduklarını belirtti.