Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Mesleki ve Teknik Eğitim’e yönelik hayata geçirilen “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, Kırklareli Ticaret Borsası Başkan Vekili İsmail Alayayla ile Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Veysi Bora’da yer aldı.

Yapılan toplantı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık şunları kaydetti:

“Türkiye’de özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında mesleki ve teknik eğitime yönelik hayata geçirilen “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında düzenlenen toplantıya oda olarak katılım gösterdik. Toplantıda ilimizde Proje Okulu olarak seçilen Kırklareli Merkez Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde devam eden yatırımlar ve eğitim öğretim ile ilgili diğer konular görüşüldü.

MEB ile TOBB arasında imzalanan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” ile Meslek Liseliler; TOBB koordinasyonunda, Genişletilmiş Staj ve Uygulamalı Eğitim imkanlarıyla Ortak Eğitim Modeli’nin avantajlarından faydalanacak. TOBB ve bağlı Oda ve Borsalar tarafından okullarda “AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyeleri” kurulacak. Başarılı öğrencilere Burs verilecek. Öğrencilere, TOBB’a bağlı Oda ve Borsalara üye işyerlerinde Staj ve İş İmkanı sağlanacak. İllerde, MEB Teşkilatı ve TOBB’a bağlı Oda ve Borsalar tarafından Protokol Yürütme Kurulu (PYK) oluşturuldu. PYK, yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapacak. İlimizde oluşturulan PYK bu bağlamda çalışmalarına devam ediyor. Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun olduğunda hızla iş hayatına entegre olacak.”