Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Hakkında Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi Koordinasyon Toplantısı” 22 Mart 2021 Pazartesi günü saat 11.00’de KTSO Toplantı Salonu’nda Video Konferans olarak düzenlendi. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Facebook sayfasından da canlı olarak yayınlanan toplantı, oda üyeleri ve Kırklareli halkı tarafından da takip edildi.

Düzenlenen toplantıya; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Hakkında Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” hakkında sunumu yapan Komiser Yardımcısı İsmail Hakkı Kuzu video konferans yöntemiyle katılırken, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda Kırklareli İstasyon Caddesi Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şevket Ali Çalışkan ile Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldı.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Ekonomik ve sosyal hayatımızın bir daha asla kesintiye uğramaması için tedbirleri doğru şekilde uygulamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum”

Pandemi koşulları nedeniyle Yiyecek, İçecek, Gıda ve Hizmet Sektörü’nde faaliyet gösteren oda üyelerinin yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm yollarının masaya yatırıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık şunları kaydetti:

“Değerli Meclis Başkanım, Meclis Üyelerim ve Yönetim Kurulu Üyelerim, Kırklareli emniyet teşkilatının değerli temsilcileri, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odamızın saygıdeğer üyeleri, Facebook üzerinden canlı yayınımızı takip eden sevgili Kırklareli halkı.  Ekonomik ve sosyal yaşamımızın bir daha kesintiye uğramaması hedefiyle, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü ile birlikte organize ettiğimiz Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi Koordinasyon Toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

Tüm dünyayı etkisi altına alana Kovid-19 Salgını hepimizi derinden etkiledi. 1 yıldır ailemize doya doya sarılamıyor, her şeyi dezenfekte ediyor, yüzümüzde maskelerle dikkatli bir sosyal hayat sürmeye çalışıyoruz.  Her şeyin başı olan sağlığımızı korumak için yaşamın pek çok renginden vazgeçtik. Görünen o ki bir süre daha bu şekilde yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye’de ilk hastanın tespit edildiği günden bu yana 1 yıl geçti. Bu hepimiz için çok zor bir yıl oldu. Sosyal ve ekonomik pek çok yara aldık. Yaraların en büyüğünü ise maalesef esnafımız aldı. Özelliklede hizmet sektörü olarak adlandırdığımız otel, kafe ve restoran sektörlerinin faaliyetleri 5 aydan fazla süre durduruldu.  Bütün bu tedbirler virüsün yayılımının durdurulması, hepimizin sağlığını korumak için alındı. Ancak bu durum derin ekonomik zararlara neden oldu. 2 haftadır yeni tedbir ve kurallarla hizmet sektörü faaliyetleri tekrar başlatıldı. Ancak korona virüs henüz hayatımızdan çıkmış değil. Dolayısıyla hepimizin sağlığını korumak için getirilen salgın tedbirleri ve denetimleri devam ediyor. Denetimler sırasında, denetimi yapan kamu otoriteleri ve işletmeler arasında salgın kurallarının farklı yorumlandığı ve anlaşmazlıkların çıktığını gördük. Ekonomik ve sosyal hayatımızın bir daha asla kesintiye uğramaması için tedbirleri doğru şekilde uygulamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple bu toplantıyı organize etme ihtiyacı hissettik. Kırklareli Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına katılımınızdan ötürü hepinize teşekkür ederim.  Sağlıklı günlerde yüz yüze görüşebilmek ümidiyle, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık’ın konuşmasının ardından, Komiser Yardımcısı İsmail Hakkı Kuzu “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Hakkında Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” hakkında sunum yaptı. Toplantıya katılan Kırklareli İstasyon Caddesi Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şevket Ali Çalışkan ile Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından sektörde yanan sıkıntılar ile ilgili sorulan soruların Komiser Yardımcısı İsmail Hakkı Kuzu tarafından cevaplandırılması ile toplantı sona erdi.