Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“100 yıl önce, Büyük Türk Milleti’nin silkinerek kendine gelişini ve bağımsızlık mücadelemizi anlatan İstiklal Marşımız; Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışma sonucu, yarışmaya katılan 724 şiir arasından, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü timsaliyle İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Merhum Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşımız milli mücadele ruhunu, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. İstiklal Marşımız; milletimizin içindeki o ulvi ve büyük duygulara adeta tercüman olmuştur. Milletimizin onur ve gurur mücadelesinin yıldızı olarak milletimize mal olmuştur.

Geleceğimizin umudu olan gençlerimize ve bizlere düşen, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mirasına sahip çıkarak, Türkiye’nin sahip olduğu milli ve manevi değerleri muhafaza ederek, bu değerler üzerinden ülkemizi dünya devletleri arasında hak ettiği seviyeye çıkarmayı misyon edinmektir Bu nedenle; dış mihraklara fırsat vermeden, aile yapımıza da sahip çıkarak, nice Mehmet Akifler ve dünya liderleri yetiştirerek, şanlı milletimizi ve ülkemizi hak ettiği konuma getirmek için çaba göstermeyi sürdürmeliyiz.

Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk Milleti’nin Kahramanlık Destanı olan İstiklal Marşımız bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. Yıldönümü’nde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Kahraman Şehitlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.