Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türk Bankacılık Sektörü, geçen yıl 59 milyar 973 milyon TL net dönem kârına ulaştı. Banka karlılıkta dikkat çeken veri ise geçtiğimiz yıla göre faiz maliyetlerindeki değişim oldu. Bankaların 2020 yılında faiz gelirleri yüzde 0,7 artırırken faiz giderleri ise yüzde 19,2 oranında azaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Bankalarımızdan beklentimiz dünya finans sisteminde kendilerine sağlandığı faiz indirimini, esnafa, sanayiciye ve vatandaşa da yansıtmalarıdır” dedi.

Ilık; “Küresel finans piyasalarındaki eksi faiz uygulamalarıyla bağlantılı olarak bankalarımızın faiz maliyetleri yüzde 19,2 düşmüştür. İçinde bulunduğumuz zor şartlarda esnafın, sanayicinin ve vatandaşın finansmana uygun maliyetlerle erişimi ülke ekonomimiz için kritik öneme sahiptir. Bu vesileyle pandemi döneminde bir kaç kez dile getirdiğimiz, faiz indirimi beklentimizi bir kez daha yinelemek istiyorum.

Bankalarımızdan beklentimiz dünya finans sisteminde kendilerine sağlandığı faiz indirimini, esnafa, sanayiciye ve vatandaşa da yansıtmalarıdır. Dünyanın içerisinden geçtiği bu zorlu dönemde kârlılığın değil, dayanışmanın ön plana çıkması gerektiğini ve bankalarımızın sağlayacağı faiz indirimiyle birlikte, piyasaya can suyu sağlamaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.