Kırklareli’ne müjdeli haberler peş peşe geliyor. Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti Coğrafi İşaret Tescilinin yapıldığı haberi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuran kuruluşlara iletildi.

Geçtiğimiz ay tescil belgesi Odamız tarafından teslim alınan Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ardından Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti Coğrafi İşaret tescilleri ilimiz için yeni müjdeli haberler oldu. Böylece 2018 yılında tescili edilen Kırklareli Hardaliyesi ile birlikte ilimizdeki coğrafi işaretli ürünlerin sayısı 4’e yükselmiş oldu. Son tescillerle birlikte Kırklareli’nden başvurusu yapılan 5 ürünün 4’ü tescil edilmiş oldu.

Kırklareli Eski Kaşar Peyniri başvurusu ile ilgili süreç halen devam ediyor.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; 2021 yılında ilimizin gastronomi değerleri için çok önemli haberleri peş peşe alıyoruz. Odamız tarafından tescil ettirilen Kırklareli Hardaliyesi ve Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ardından Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti coğrafi işaret tescil haberlerini almak bizleri çok mutlu etti.

Kırklareli Meşe Balı’nın proje ve başvuru sürecini yürüten Müdür ve Başkanlarımızın şahsında Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Trakya Kalkınma Ajansına ve arıcılar birliklerimize ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti tescili için Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğimize ve emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Bundan sonraki süreçte bu ürünlerin ekonomik değerinin arttırabilmesi için hep birlikte emek vermeliyiz. Toplamda 4 adet tescilli ürünü bulunan bir şehir olarak gastronomi alanında daha güçlü olabiliriz.” dedi.