Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Trakya Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda oda üyelerine yönelik olarak “Kırsal Kalkınma Projeleri”nin yazılmasına Teknik Destek sağladı.

01 Şubat 2021 Pazartesi günü 10.00-12.30 saatleri arasında Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Teknik Destek Bilgilendirme Programı’nda; Trakya Kalkınma Ajansı tarafından görevlendirilen Mali İşler Uzmanı Mehmet Ali Özcan ile Ziraat Mühendisi Alparslan Yıldız “Kırsal Kalkınma Yatımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında üyelerimize bilgi verdi, yatırım yapmak isteyen odamız üyelerine program hakkında detaylı açıklamalarda bulundular.

* “Ekonomik Yatırımlar” ve “Altyapı Yatırımları” hakkında bilgilendirmede bulunuldu

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından verilen özet bilgilerde şunlara yer verildi:

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen bir destekleme programıdır. “Ekonomik Yatırımlar” ve “Altyapı Yatırımları” olmak üzere 2 ana başlıktan oluşmaktadır.

1- Ekonomik Yatırımlar:

En az 250.000 TL. en fazla 3 Milyon TL. tutarındaki tarımsal ve tarımsal sanayi yatırımlarına %50 oranında Hibe verilmektedir. Destek alınabilecek yatırım konularını; Büyükbaş, Küçükbaş, Kanatlı Hayvancılık İşletmeleri, Su Ürünleri Üreten ve İşleyen Tesis Yatırımları, Seralar, Soğuk Hava Depoları, Kesimhaneler, Süt İşleyen Tesisler, Kültür Mantarı Üreten Tesisler, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi Paketlenmesi Tesisleri, Tıbbi Aromatik Bitkilerin İşlenmesi ve Paketlenmesi Yatırımları oluşturmaktadır. Destekler hem İnşaat hem de Makine Yatırımları’nı kapsamaktadır.

2- Altyapı Yatırımları:

20 Bin TL. ile 500 Bin TL. tutarındaki kırsal alanda yapılacak küçük çaplı projelere %50 oranında Hibe verilmektedir. Küçük Çaplı Mandıra ve Benzeri Yatırımlara, Balya Makinası, Silaj Makinası, Yem Karma Makinası, Süt Sağım Sistemi, Süt Soğutma Tankı Yatırımları’na destek verilmektedir. Destekler hem İnşaat hem de Makine Yatırımları’nı kapsamaktadır. Daha detaylı bilgi için Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlükleri’ne müracaat edilmelidir.”