Kırklareli Beyaz Peyniri Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Bıyıklı ile Ahmet Eroğlu’na takdim edildi. Bu süreci yakinen takip edip sahiplenen hemşehrimiz Türk Patent Kurumu Daire Başkanı Tamer Ayar’da heyete eşlik etti.

Başkan Soner Ilık, Tescil Belgesi Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretli Ürünler Web Sitesi’nden (https://www.ci.gov.tr/cografi-isaretler/detay/38598) ilan edilerek Coğrafi İşaret Tescili alan Kırklareli Beyaz Peyniri’nin “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi”ni de aldıklarını ifade ederek, bundan sonra vakit kaybetmeden Kırklareli Peyniri’ni ulusal bir marka haline getirmek için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Kırklareli Hardaliyesi’nden sonra Kırklareli’den Coğrafi İşaret Tescili alan ikinci ürün olan Kırklareli Beyaz Peyniri’nin tescil almasının mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Ilık, Kırklareli Kıvırcık Kuzusu, Kırklareli Meşe Balı, Kırklareli Eski Kaşarı için yapılan başvuruların da tescil almak için beklediğini ifade etti.

* “Geleneksel ürünlerimizi aslına uygun bir şekilde sonraki nesillere ulaştıracağız”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak, hedeflerinin Kırklareli’nin değerlerini koruyup, tanıtmak ve ulusal boyutta markalaştırmak olduğunu ifade eden Başkan Ilık; “Coğrafi İşaretler, ürünü korunmasının yanı sıra, ürüne dinamik pazarlama gücü katmakta, tarımsal çeşitliliği arttırmakta, kırsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Böylelikle geleneksel ürünler aslına uygun bir şekilde sonraki nesillere de ulaştırılmaktadır. Niteliklerini kaybetmeden ürünlerin sürdürülebilirliği de sağlanmaktadır.  Ayrıca bu ürünlerin taklitlerine karşı korunabilmesi, haksız rekabetle karşı karşıya kalmaması için koruma altına alınma noktasında da Coğrafi İşaret büyük önem taşımaktadır. “Coğrafi İşaret” ibaresi taşıyan ürünleri üreten işletmeler, bu işareti ürünlerinin ambalajlarında kullandıklarında tüketici açısından da güven ve kaliteyi ifade etmiş olmaktadır. Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda hem ülkemizdeki hem de kentimizdeki yerel değerlere sahip çıkılması adına ürünlerin tescillenmesi çalışmalarına özel önem verilmesi gerekmektedir. Kırklareli Beyaz Peyniri Coğrafi İşaret Tescili ilimize ve üyelerimize hayırlı olsun. Coğrafi işaret başvuru sürecinde emekleri geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.