Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, KTSO Yönetim Kurulu Üyeleri; Nihat Bıyıklı, Ertan Özbek ile Ahmet Eroğlu “Kan Bağışı Hayat Kurtarır” sloganı ile Türk Kızılayı tarafından düzenlenen “Kan Bağışı Kampanyası”na, Kırklareli Özgürlük Demokrasi Meydanı’ndaki  Kızılay Tırı’nda Kan vererek katkıda bulundular.

* “Tüm Oda üyelerimizi ve vatandaşlarımızı Kan Bağışı’na davet ediyorum”

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık gerçekleştirilen “Kan Bağışı Kampanyası” dolayısıyla Türk Kızılayı’na teşekkür ederek; “Son derece önemli olan Kan Bağışı, özellikle içerisinde bulunduğumuz Pandemi’den dolayı bağışın düştüğü bu günlerde daha da önemli hale gelmiştir. Sokağa Çıkma Yasağı Kan Bağışı’nı kapsamamaktadır. Cumartesi-Pazar günleri 11.30-17.30 saatleri arasında Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Kan Bağışı’nda bulunabilirsiniz. Kısıtlamalardan etkilenmemek için Online Randevu almanız gerekmektedir. https://kanver.org/kanhizmetleri/kanbagisirandevu linkinden Randevu almanız halinde size ulaşan mesaj ile Kan Bağışı yapabilirsiniz.Vereceğiniz her 1 Ünite Kan, 3 Can’ın hayatını kurtaracağını unutmamalıyız.

Tüm Oda üyelerimizi ve vatandaşlarımızı hem kendi sağlıkları hem de başkalarına faydalı olacaklarından Kan Bağışı’na davet ediyoruz. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerin düzenli olarak 3 ayda bir kan vermesi gerekmektedir. Belki birçoğumuz bunu yapmıyoruz, ancak kan vermenin vücudumuza olan faydalarını bilmemizde yarar var.  Kan vermek ya da kan bağışı yapmak, acil durumlarda kan lazım olan hastaların hayatını kurtardığı gibi, kan veren kişinin vücut sağlığı bakımından da hayati önemi vardır. Kan veren kişilerde kan hücreleri yenilenmekte, daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmalarına olanak vermektedir.

* “Kan vermek insanı gençleştiriyor”

Kan vermek, kişinin gençleşmesini sağlayan aynı zamanda da sağlık bakımından birçok faydası olan bir eylemdir. En önemli faydası da insanı gençleştirmesidir. Kan verme işleminden sonra, kan hücreleri süratle yenilenmeye başlamakta, dolaşımda olan daha genç hücre sayısı artmakta, metabolizma çok daha rahat ve hızlı çalışmaya başlamaktadır. Bu durum kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlamaktadır. Kan veren kişilerde, spor yapan kişilerde görülen kandaki zararlı maddelerin arındırılması gibi bir sonuç gözlenmektedir. Sağlıklı yaşam açısından kan vermek oldukça önemlidir. Vücudun fazla yağlanmasını önlemek ve daha aktif olmak için kan vermek, bu olumlu etkilerinin tam tersi bir durumu engelleyecektir.

* “Kan Bağışı’nda bulunmak hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmeli”

18-65 yaşları arasında olan, 50 Kg. üzerinde ağırlığa sahip olanlar, ciddi sağlık sorunu olmayanlar ve hemoglobin seviyesi normal düzeyde olan kadın erkek herkes, 3 ayda bir senede 4 kez kan verebilirler. Kan verme işlemi gerçekleştirildiğinde, görevi kan yapmak olan organlar uyarılmakta ve hemen kan yapmaya başlamaktadırlar. Kan vermekle doğal olarak her 3 ayda bir kan sayımı, kanla bulaşan hastalıklarla ilgili testler, kan grubu, kanda bulunan ancak kan veren kişinin bilmediği hastalıkların tespiti ve tedavisine başlanması imkanı da sağlanmış olmaktadır. Kan vermek ya da Kan Bağışı’nda bulunmak hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmeli, aynı zamanda sağlığınıza da katkı sağlayan bir faaliyet olarak görülmelidir” dedi.