Peytat Süt Ürünleri Gıda İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. sahibi Erdal Özlek, Kırklareli Beyaz Peyniri’nin Coğrafi İşaret Tescili’ni almasında gösterdikleri üstün gayret ve çalışmalarından dolayı Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan’a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

* Erdal Özlek; “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Erdal Özlek; “Coğrafi işaret tescili ilimizin en önemli gastronomi ve ekonomik değerlerinden olan peynirin markalaşması ve korunması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu tescil ile peynirimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda daha kolay yaygınlaşmasını, üreticilerimizin elde edeceği kazancın artmasını da sağlayacak. Şehrimizin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayacak Kırklareli Beyaz Peyniri Coğrafi İşaret Tescili’nin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Odamızca gerçekleştirilen çalışmalardaki hedefimiz, Kırklareli’mizin değerlerini korumak, tanıtmak ve markalaştırmaktır”

Tescil ile birlikte ilimizle özdeşleşen peynirimizin ulusal boyutta güçlü bir marka olacağına vurgu yapan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Odamızca gerçekleştirilen tüm bu çalışmalarda hedefimiz, Kırklareli’mizin değerlerini korumak, tanıtmak ve markalaştırmaktır. Coğrafi İşaretler, ürünü korunmasının yanı sıra, ürüne dinamik pazarlama gücü katmakta, tarımsal çeşitliliği arttırmakta, kırsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Böylelikle geleneksel ürünler aslına uygun bir şekilde sonraki nesillere de ulaştırılmaktadır. Niteliklerini kaybetmeden ürünlerin sürdürülebilirliği de sağlanmaktadır.

Ayrıca bu ürünlerin taklitlerine karşı korunabilmesi, haksız rekabetle karşı karşıya kalmaması için koruma altına alınma noktasında da Coğrafi İşaret büyük önem taşımaktadır. “Coğrafi İşaret” ibaresi taşıyan ürünleri üreten işletmeler, bu işareti ürünlerinin ambalajlarında kullandıklarında tüketici açısından da güven ve kaliteyi ifade etmiş olmaktadır

Kırklareli Peynirimiz ile Kırklareli Hardaliyemiz ürün coğrafi işaretle tescillenmiş durumda bulunuyor. Kırklareli Kıvırcık Kuzusu, Kırklareli Meşe Balı, Kırklareli Eski Kaşarı gibi başvurular tescil edilmeyi bekliyor. Bunların da tescillenmesiyle ilimiz gastronomisi, ekonomisi ve tanıtımı açısından yeni bir döneme girmiş olacağız” dedi.