Türkiye’de kooperatifçiliğin geleceği ve Kırklareli’ndeki kooperatiflerin sorun ve beklentilerinin tartışıldığı “Kırklareli Kooperatif Buluşması” 30 Eylül 2020 Çarşamba günü 13.30 – 16.00 saatleri arasında Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Facebook Kırklareli İstasyon’da yapıldı.

“Kırklareli Kooperatif Buluşması”nda; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, KTSO Meclis Üyesi Uğur Arıkök, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci ile Kırklareli’deki Kooperatif Başkanları yer aldı. “Kırklareli Kooperatif Buluşması”na; T.C. Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin telekonferans sistemi ile katılım sağladılar.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında gerçekleştirilen programda uzaktan bağlantılı olarak “Türkiye’de Kooperatifçiliğin Geleceği” konulu bir panel düzenlendi. “Trakya ve Kırklareli’nde Kooperatiflerin Sorun ve Beklentileri” konusundaki tartışma oturumu gerçekleştirildi.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “Kırklarelili kooperatiflerin başarı hikayelerini Türkiye’ye anlatmak istiyoruz”

Programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık şunları kaydetti:

“Trakya Kalkınma Ajansımızın Genel Sekreteri, Değerli Meclis Başkanım, Saygıdeğer Kooperatif Başkan ve Üyelerimiz, Sosyal mesafeli de olsa sizleri bugün burada görmek çok kıymetli. “Kırklareli Kooperatif Buluşması”na hoş geldiniz.

İnsanlık olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimiz için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. 9 aydır yakamıza yapışan Covid-19 virüsünün yarattığı olumsuzluklar pek çok konuyu yeniden ela almamızı gerektirdi. Toplumların yaşam tarzı, tercihleri, üretim ve tüketim kalıpları değişiyor. Özellikle son 10 yıldır hayatımızın her alanına giren teknoloji, Covid-19’un da etkisiyle son kaleleri de ele geçiriyor. Bu değişime hep beraber ayak uydurmamız gerekiyor. Zira ayak uyduramayanları daha da zor günler bekliyor. Pandemi’nin de etkisiyle, son aylarda en çok konuşulan konuların başında tarımsal üretim geliyor. Zaten kısıtlı olan kaynakların daha da azalmasıyla bir gerçeklik gün gibi ortaya çıkıyor. Üretim modellerimizi iyileştirmek ve değişen şartlara uyum sağlamak. En kaliteli ürünün en az maliyetle üretilmesi ve en iyi fiyata satılması gerekliliği bize dayanışarak üretmenin, dolayısıyla da kooperatifçiliğin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Değerli Kooperatif Başkanlarım;

Biliyoruz ki sorularınız var. Biliyoruz ki sorunlarınız var. Bu sebeple sizlerle bir araya gelmek, sorunlarınızın çözümünde üstümüze düşenleri yapmak istedik.  Sizlerin sorunlarına elimizden geldiğince çareler üretmek, taleplerinizi Ankara’ya iletmek ve bunların takipçisi olmak bizim görevimiz. Bu toplantıda Türkiye’de kooperatifçiliğin geleceği ve kooperatiflerin mevcut sorun ve beklentilerini tartışacağız.

Birazdan uzaktan bağlantı ile T.C. Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ekrem Alper Bozkurt ve Habitat Derneği Başkanı Sayın Sezai Hazır toplantımıza bağlanacak ve kooperatifçiliğin geleceği konusunda düşüncelerini ve bu alanda yaptıkları çalışmaları paylaşacaklar. Sizlerde sorun ve beklentilerinizi onlara iletebileceksiniz. İnşallah sorunların üstüne hep beraber gideceğiz, hep beraber kooperatiflerimizi geleceğe taşıyacağız. Bu panelin ardından sözü sizlere bırakıp bizlerden beklentilerinizi dinleyip notlarımızı alacağız. Ve çözümleri hep beraber bulacağız.

Ülkemizde başarı hikayelerini dinlediğimiz kooperatiflerin sayıları her geçen gün artıyor. Bunlara baktığımızda hepsinin bir ortak özelliği var. Tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru analiz etmişler, üretim ve pazarlamada çağı yakalamışlar.  Biz artık Kırklarelili kooperatiflerin başarı hikayelerini Türkiye’ye anlatmak istiyoruz. Alın terinizle büyük emekler verdiğiniz üretim yolculuğunuzda tüm imkanlarımızla yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Katıldığınız için bir kez daha teşekkür eder saygılarımı sunarım.”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık’ın konuşmasının ardından; Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan da birer konuşma yaptılar.

* “Türkiye’de Kooperatifçiliğin Geleceği” Paneli uzaktan bağlantı ile gerçekleştirildi

Açılış konuşmalarının ardından “Türkiye’de Kooperatifçiliğin Geleceği” konusunda düzenlenen panele; uzaktan bağlantı ile T.C. Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt ile Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır bağlandı. Kooperatifçiliğin geleceği konusunda düşüncelerini ve bu alanda yaptıkları çalışmaları paylaştılar. Panele katılanlar sorun ve beklentilerini ilettiler. Bozkurt ve Hazır katılımcılar tarafından kendilerine sorulan soruları cevapladılar

* “Trakya ve Kırklareli’nde Kooperatiflerin Sorun ve Beklentileri” masaya yatırıldı

“Trakya ve Kırklareli’nde Kooperatiflerin Sorun ve Beklentileri” konusundaki tartışma oturumu; Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.