* Açıklanan Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık gençlere seslenerek; “Teoriden Pratiğe Kaliteli Mesleki Eğitim ile bir adım öne geçin” dedi.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, 20 Haziran 2020 tarihinde yapılan Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) dün açıklanan sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulunarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Meslek Lisesi Memleket Meselesi diyerek çıktığımız bu yolda Teoriden Pratiğe Kaliteli Mesleki Eğitim ile Bir Adım Öne Geçmek sizin elinizde.

Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler. Dün açıklanan Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları hepinize hayırlı olsun. Şimdi geleceğiniz için en doğru tercihi yapma zamanı. 20 Haziran’da yapılan sınav sonrasında heyecanlı bekleyiş sona erdi. Öğrencilerimiz emeklerinin karşılığını aldı. Umuyorum ki herkes hedeflediği puanı yakalamıştır. Şimdi sıra geleceğiniz için en doğru tercihi yapmaya geldi.

* “18 yaşında meslek sahibi olun”

Sevgili gençler; tercihinizi meslek eğitimden yana kullanarak 18 yaşında meslek sahibi olabilirsiniz. Kırklareli Merkez Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Odalar (TOBB) ve Borsalar Birliği’nin kurumsal desteğiyle gelişen, kaliteli eğitimiyle sizleri bekliyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Oda olarak Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ortak çalışıyor ve sizler için en iyi eğitim ortamını hazırlamaya gayret ediyoruz. Okul içi ve okul dışı programlarla ilimizdeki fabrikaların ihtiyacı olan becerilerle donanmanız için çalışıyoruz. Mesleki eğitiminizi tamamladıktan sonra iş bulmada bir adım önde olabilir ya da edindiğiniz beceriler ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

Geleceğin Türkiyesi’ni inşa etmekte mesleki eğitimin öneminin farkındayız. TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında geçtiğimiz yıl imzalanan 81 ilde 81 Meslek Lisesi Projesi İşbirliği Protokolüyle mesleki eğitimi güçlendirerek reel sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz.

* “Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz”

Ülkemizde ve ilimizde sanayi hızla gelişiyor. Kırklareli’nde hali hazırda 1’i Özel, 4’ü Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 800’den fazla firma mevcut. İlimizdeki toplam istihdamın %46’sı sanayi sektöründe gerçekleşiyor. İlimizin ve Trakya yöresinin sanayi gelişimi hızla devam ediyor. Alacağınız kaliteli mesleki eğitim ile yakın çevrede iş imkanının önü açılmış oluyor.

Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde atölyeler ve laboratuarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. AR-GE ve Beceri Tasarım Atölyeleri’ni faaliyete geçireceğiz. Eğitim içeriklerini TOBB ETÜ desteğiyle hazırlayacağız. Sanayi sektörümüzün ihtiyacı için nitelikli elemanları en iyi şekilde yetiştireceğiz.

Sevgili Gençler;

LGS 2020 Puanınıza göre; Anadolu Teknik Programı; Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı (30 Kontenjan), Makina Teknolojisi Alanı (30 Kontenjan). Ortaokul Başarı Puanınıza göre; Anadolu Meslek Programı (238 Kontenjan), Bilişim Teknolojileri Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı’nı tercih edebilirsiniz. Akademik eğitime devam etmek isteyen öğrencilerimiz için teknoloji fakülteleri ilgili bölümlerinde özel kontenjanlar (MTOK) ayrılıyor.

Arkasında iş dünyasının desteği, deneyimli kadrosu, yenilenen müfredatı, atölye ve laboratuarları ile benim de mezunu olduğum Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini bekliyor. İlgililer 0288 214 10 80 numaralı telefondan okula ulaşarak detaylı bilgi alabilirler. Yeni eğitim-öğretim yılının sağlıkla başlaması ve hayırlı olmasını diliyorum.”