Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda-Borsa Başkanı ve 61 Sektör Meclis Başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen istişare toplantısına video konferans ile katıldı.

Başkan Ilık, Trakya çiftçilerinin sorunları ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yaptığı sunumunda şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın bugüne kadar sağlamış olduğu desteklerde Kırklareli ve Trakya Bölgesi genel olarak dezavantajlı konumdadır. Gelecekte verilecek desteklerin dağıtıldığı iller ve destek miktarları konusunda eşitliğin sağlanması gerekmektedir. Örneğin; 2014-2020 yılları arasını kapsayan TKDK programı kapsamında 42 İl yer almaktadır. 6 Milyon TL’leri bulan desteklerin yer aldığı bu programa Kırsal Kalkınma Destekleri’ne ciddi ihtiyaç duyan ve destek olunması halinde fark yaratabilecek pek çok il yararlanamamıştır. Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de bu iller arasında yer almaktadır.

Bakanlığımızın bir diğer desteği olan KKYDP Programı’nda ise proje başına 500.000-2.500.000 TL. arası değişen destek 81 İl’den başvuruya açıktır. Bu durum hem yararlanılan desteğin miktarı hem de fırsat eşitliği anlamında Kırklareli’ni dezavantajlı konuma düşürmektedir.

Bakanlığımızın bundan sonra uygulayacağı Destek Programları’nda bu durumun değiştirilerek, bundan önceki hibelerden etkin şekilde yararlanamayan, kırsal kalkınmanın büyük ihtiyaç olduğu illere pozitif ayrımcılık uygulanması beklentimizdir.

İlimiz Kırklareli Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Turizm’de çok ciddi bir potansiyele sahiptir. Hibe imkanlarının artması bu potansiyelin  daha iyi değerlendirilebilmesi anlamına gelmektedir.

Trakya Bölgesi Hayvancılık’ta Hastalıktan Ari Bölge olmasına rağmen Tarımsal ve Hayvansal Teşvikler’den en az yararlanan bölgedir. Hayvancılık için özel teşviklerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Trakya Türkiye’nin Damızlık Hayvan Üretim Bölgesi olabilir.

Yine ilimizde bulunan su kanalları 1986 yılından itibaren faaliyettedir. Ancak bu kanallar 1971 yılında planlanmış, 1974 yılında beton atılmıştır. Dolayısıyla sulama kanalları ömrünü tamamlamıştır. Su kaçakları sebebiyle geçtiğimiz yıl sulanabilir arazilerin sadece %47 kadarı sulanabilmiştir. İlimizden yapılan başvurular doğrultusunda Kapalı Sulama Sistemi Proje Çalışmaları 2012 yılında başlatılmış ancak halen tamamlanmamıştır. Bu proje hazırlığının ivedilikle tamamlanması ve su kanallarının yenilenmesi gerekmektedir. Bu yenileme yapıldığında sulanabilir arazi miktarı 3 kat artma potansiyeline sahip olacaktır”