Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ile KTSO Meclis Başkanı İ. Hakkı Özsan,  Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan “81 İl’de 81 Meslek Lisesi Proje Okulu Projesi” protokolü ile Kırklareli’de Proje Okulu olarak belirlenen Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Kırbak ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

* KTSO Başkanı Ilık; “Hedefimiz Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eskisi gibi etkin hale getirmek”

Toplantıda konuşan KTSO Başkanı Ilık, Mesleki Eğitim’in ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösterdiğini ifade ederek; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve şahsım olarak mesleki eğitimin öneminin farkındayız. Bu alandaki çalışmaları geliştirmek adına TOBB Mesleki Eğitim Kurulu’nda raportör olarak görev alıyor mesleki eğitimin ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösteriyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü ile 81 İl’de 81 Pilot Okul Projesi’ni başlattık. Bu proje kapsamında imzalanan protokol ile Kırklareli’de Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Okul olarak belirlendi.

Bugünkü toplantımızda bu proje kapsamında fiziksel anlamda okulun güzelleştirilmesi ve atölyelerin revizyonu konusunda bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalar ile ilgili okul müdürümüz ile görüş alışverişinde bulunduk.

Daha güçlü bir ekonomi için kalifiye elamana ihtiyaç var. Bu manada Meslek Liseleri çok önemli. Bizde buradan deklare ediyoruz. Meslek Liselerini elimizden geldiği kadarıyla destekleyeceğiz. Saha çalışmalarına başlayacağız ve ihtiyaç duyulan bölümleri belirleyeceğiz. Ona göre bölümler açılacak, talep olmayan bölümler kapatılacak. Sahadaki taleplere göre öğrenci yetiştirmemiz lazım. Ve o öğrencileri mezun olur olmaz işe yerleştirmemiz lazım. Hedefimiz Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eskisi gibi etkin hale getirmek” dedi.