Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ Finansman Projesi “TOBB Nefes Kredisi”, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu  işbirliğiyle 27 Nisan 2020 Pazartesi günü imzalanan protokol ile tekrar hayata geçirildi.

TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek olan “Nefes Kredisi”nin tanıtımı Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KTSO) Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İ. Hakkı Özsan ve Denizbank Kırklareli Şube Müdürü Türkay Karakoç tarafından 28 Nisan 2020 Salı günü Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

* KTSO Başkanı Ilık; “Ülkemiz ekonomisine nefes olacak bu kredi tüm üyelerimize hayırlı olsun”

Toplantıda konuşan KTSO Başkanı Ilık Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Denizbank ve Kredi Garanti Fonu işbirliğinde imzalanan “TOBB Nefes Kredisi Protokolü’nün tüm üyelerine hayırlı olmasını temenni ederek şunları kaydetti:

“Üye işletmelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde Odalarımızın ve Borsalarımızın değerli katkıları ile başarıyla gerçekleştirilen “Nefes Kredisi Projesi” tekrar başlatılmaktadır. Krediye ilişkin protokol 27 Nisan 2020 Pazartesi günü Denizbank ve Kredi Garanti Fonu ile imzalandı. Bizlere bu zor süreçte destek olan TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye’de Bankacılık ve Finans Sektörü’nde duayen olmuş değerli hemşerim, mahalle komşum Denizbank Genel Müdürü Sayın Hakan Ateş’e çok teşekkür ediyorum. Nefes Kredisi” Kampanyası süresince 09.00-17.00 saatleri arasında yoğunluğu azaltmak ve müşterilerine daha sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla Denizbank Şubeleri açık olacak. Bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ülkemiz ekonomisine “Nefes” olacak bu kredi tüm üyelerimize hayırlı olsun.

TOBB ve 365 Oda/ Borsanın tüm kaynaklarının biraraya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık %7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit 50 bin TL olacak. TOBB Nefes Kredisi 2020 Projesi’nin 6,25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisine Denizbank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.

TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi 27 Nisan 2020 Pazartesi günü itibariyle yeniden devreye alındı. Cirosu 3 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz Oda ve Borsalardan alacakları Üyelik Belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler.

TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 50 bin lira kredi kullanabilecek. Bizim için önemli olan kısmı şu: 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz 2020 yılı için bankanın yolunu unutacak. Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Bu projeyle inşallah istihdamın, üretimin öncüsü küçük işletmelerimizi rahatlatacağız.

2020 Nefes Kredisi’ne ilişkin diğer detaylar şu şekilde:

  1. Üyelerimizin kullanacağı kredi 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam en fazla 20 ay vadeli olacaktır. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık % 7,50 olacaktır. Daha fazla üyenin krediden faydalanabilmesini teminen Odamızca kullandırılacak kredilerin azami limiti 50 bin TL olarak belirlenmiştir.
  2. KOBİ’ler krediye başvurabilmek için öncelikle Odamızdan açıklama olarak Nefes Kredisi başvurusu içindir.” ibareli faaliyet belgesi alacaklardır. Faaliyet belgesi ayrıca dijital ortamdan da temin edilebilecektir. (Bu belge olmadan banka talep kabul edilmemektedir.)
    3. Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sağladığı destekle KGF’ye ait olacaktır. Odamızca banka şubelerine bloke edilen mevduat teminat kapsamında olmayacaktır.
    4. Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecektir. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir.
    5. Kredi değerlendirme sürecinde Birliğimiz ve Odamız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.
    6. Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep etmeyecektir.”

* Kırklareli Şube Müdürü Karakoç; “Her zaman KOBİ’lerimizin yanındayız”

Her zaman KOBİ’lerin yanında olduklarını ifade eden Denizbank Kırklareli Şube Müdürü Türkay Karakoç; “KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakârlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgâh, dükkân, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 TL olarak TOBB Nefes Kredisi’ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. “Nefes Kredisi” Kampanyası süresince 09.00-17.00 saatleri arasında yoğunluğu azaltmak ve müşterilerimize daha sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla Şubelerimiz açık olacak. Bu projenin Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KTSO) üyelerinin bulunduğu; Kırklareli, Demirköy, Kofçaz, Pınarhisar ve İğneada KOBİ’lerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.