Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (KTSO)  yapılan açıklamada; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yeni tip koronavirüs Covid-19 Salgını’na karşı sanayicileri koruyacak 2 yeni adım atıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Sanayicilerin her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurması gereken Yıllık İşletme Cetveli, başvuru halinde 4 aya kadar uzatılacak. Elektrik Tarifeleri için 2 yılda bir yaptırılan Sanayi Sicil Belgesi Vizesi için tanınan ek süre de 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacak.

 * “Sanayicilerin elini güçlendiriyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Covid-19 ile mücadelede ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan Sanayi Sektörü’ne yönelik tedbirler almayı sürdürüyor. Sürekli olarak sektörün nabzını tutan bakanlık, sanayicilerin elini güçlendirecek adımları da peyderpey atıyor.

 * “Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni ilgilendiriyor”

Bakanlık, son olarak 2 yeni tedbiri hayata geçirdi. Bunlardan biri, 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayicilerin her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni ilgilendiriyor.

 * “17 Nisan’dan itibaren eDevlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne girilebilecek”

Bakanlık, yeni çalışmasıyla Covid-19 Salgını nedeniyle e-Devlet üzerinden mücbir sebep bildiren sanayicilere destek olacak. Yıllık işletme cetvelini nisan ayı sonuna kadar yetiştiremeyen sanayicilere başvurmaları durumunda 4 aya kadar ek süre verilecek.

Yıllık İşletme Cetveli Erteleme Talepleri, 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne girilebilecek. Bakanlık, talepleri hızlıca sonuçlandıracak.

 * “Bakanlığın bir diğer yeni çalışması Sanayi Sicil Belgesi Vizesi ile ilgili”

Bakanlığın bir diğer yeni çalışması Sanayi Sicil Belgesi Vizesi ile ilgili. Elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayiciler, 2 yılda bir bakanlığın Sanayi Sicil Sistemi üzerinden vize yaptırıyor.

* “EPDK kararı ile sanayiciler için ek süre, 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacak”

Covid-19 Salgını nedeniyle yaşanabilecek gecikmeleri dikkate alan bakanlık, Vize Ek Süre Uygulaması’nda değişikliğe gitti. Bakanlığın teklifi üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı karar ile vizeleri, 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında dolacak olan sanayiciler için ek süre, 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacak.”