* Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Kırklareli Ticaret Borsası’ndan (KTB) yapılan ortak basın açıklamasında; “Corona Virüsü’nü fırsat bilerek ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Oda ve Borsamız olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız” denildi.

Corona Virüsü’nü fırsat bilerek ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ile Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Turhan Altıntel ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Serkan Keser ile Fırat Altıntel’de yer aldı.

* “Bu durumun toplumsal ahlak ve ticari etik ile bağdaşan bir tarafı yok”

13 Mart 2020 Cuma günü saat 18.00’de Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:
“Değerli Basın Mensupları,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve Kırklareli Ticaret Borsası olarak; 3 aydır dünya ve ülke gündemimizi meşgul eden Corona Virüsü ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Corona Virüs tehdidinin Devletimizin bu konuda aldığı tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılıkları ile en kısa zamanda ve en az kayıpla atlatmayı ümit ediyoruz.

Tıbbı otoritelerin yönlendirmesi doğrultusunda, virüsten korunmak için bireysel tedbirlerini almaya çalışan vatandaşların çeşitli mallara olan yoğun talebini bir fırsatçılığa çeviren kişiler ve fahiş fiyatlar ortaya çıktı. Bu durumun toplumsal ahlak ve ticari etik ile bağdaşan bir tarafı yoktur. Odamızın ve camiamızın görevi üyelerinin hakkının yanında vatandaşın hakkını da savunmaktır.

* “Bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğiz”

Bu bağlamda; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve Kırklareli Ticaret Borsası olarak, ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı oda ve borsa olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız.

Şu ana kadar Kırklareli’nde fahiş fiyat uygulayan işletmeler olduğuna dair bir şikayet almış değiliz. Toplumsal ahlak ve ticari etik değerleri yüksek Kırklareli esnafımıza teşekkür ediyor, TOBB camiası olarak bu durumu fırsata çeviren şahısları takipte olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.”