Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Valiliği Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı”na katıldı.

12 Mart 2020 Perşembe günü saat 10.30’da Kırklareli Rektörlük Kültür Merkezi’ndeki programda; Kırklareli Valisi Osman Bilgin başta olmak üzere tüm protokol mensupları, okul müdürleri, öğretmenleri ve öğrencileri yer aldı.

Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımızın Kabulü’nün 99. Yıldönümü ve Şairimiz Mehmet Ersoy’un Vefatı’nın 84. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapmasının ardından, okul öğrencileri tarafından çeşitli şiirler okundu yine okul öğrencileri tarafından İstiklal Marşı1 Oratoryası sahnelendi.

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” İlkokullar arasında düzenlenen “En Güzel İstiklal Marşı Okuma Yarışması”nda, Ortaokullar arasında düzenlenen “En Güzel Resim Yapms Yarışması” ve Liseler arasında düzenlenen “En Güzel Kompozisyon Yazma Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere Kırklareli Valisi Osman Bilgin tarafından ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

* KTSO Başkanı Soner Ilık;  “Milli mücadele ruhunu, fedakarlığını ve cesaretini en özel şekilde dizelere dökerek Milli Marşımızla ölümsüzleştirmiştir”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık program sonunda yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Topraklarımızın işgal altında olduğu yıllarda Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, tarihi boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, milli mücadele ruhunu, fedakarlığını ve cesaretini en özel şekilde dizelere dökerek Milli Marşımızla ölümsüzleştirmiştir.
Yüce Türk Milleti’nin, Kahraman Ordumuzun  hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğini duyuran, gerektiğinde milletimizin birlik ve beraberlik ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmayacağının da sembolü olmuştur.
Bizlere her zaman moral ve güç kaynağı olan İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümü’nü kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızda şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.”