Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 99. Yıldönümü’nde Bağımsızlık ve Mücadele Ruhu’na vurgu yapan Başkan Ilık; “İstiklal Marşımız; hastalandı, öldü denilen büyük Türk Milleti’nin yeniden diriliş ve şahlanışının özeti olan büyük bir destandır. Türk Milleti’nin adını; tarihimizin altın sayfalarına yazdırdığı İstiklal Savaşı’mızın destanını, vatan ve millet sevgisini, bağımsızlık ve var olma mücadelemizi en güzel şekilde anlatan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. Yıldönümü’nde, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmetle anıyorum.

99 yıl önce, Büyük Türk Milleti’nin silkinerek kendine gelişini ve bağımsızlık mücadelemizi anlatan İstiklal Marşı’mız; Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışma sonucu, yarışmaya katılan 724 şiir arasından, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü timsaliyle İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşı’yla milletimizin içindeki o ulvi ve büyük duygulara adeta tercüman olmuştur. İstiklal Marşı;  milletimizin onur ve gurur mücadelesinin yıldızı olarak milletimize mal olmuştur.

Geleceğimizin umudu olan gençlerimize ve bizlere düşen, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mirasına sahip çıkarak, Türkiye’nin sahip olduğu milli ve manevi değerleri muhafaza ederek, bu değerler üzerinden ülkemizi dünya devletleri arasında hak ettiği seviyeye çıkarmayı misyon edinmektir Bu nedenle; dış mihraklara fırsat vermeden, aile yapımıza da sahip çıkarak, nice Mehmet Akifler ve dünya liderleri yetiştirerek, şanlı milletimizi ve ülkemizi hak ettiği konuma getirmek için çaba göstermeyi sürdürmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın 99. Kabul Yıldönümü’nde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle anıyor, Bayrağımız ve Vatanımız uğruna Şehit düşen tüm Kahramanlarımıza Cenab-ı Haktan rahmet dileyerek, minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.