Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, NTK Intourist’in İstanbul Temsilcisi Istantour ve Global Branding London Firmaları tarafından hazırlanan, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Rus pazarına farklı bir ürün sunmayı amaçlayan “Gastronomi ve Kültür Rotası Çalışması” kapsamında Kırklareli’de düzenlenen programa katıldı.

Kırklareli merkez ilçe Yayla Mahallesi’ndeki Papazın Evi’nde düzenlenen programa; Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Rusya’da Gastronomi Alanı’nda faaliyet gösteren 45 Acentenin Temsilcileri katıldı.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık yaptığı konuşmasında Kırklareli’nin Yöresel Ürünleri olan Kırklareli Hardaliyesi, Kırklareli Köftesi, Kırklareli Peynirleri ile ilgili bilgiler vererek, bütün Rus Yatırımcıları Kırklareli’ye davet etti.

Programda konuşan Kırklareli Valisi Osman Bilgin Rus turizmcilerle tanışma ve sohbet etme fırsatı bulmaktan çok mutlu olduğunu, Kırklareli’ye Rus turistlerin daha yoğun bir şekilde gelmesini istediklerini belirtti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’de yaptığı açıklamasında; “Bugün Rus acentelerinin gelmesi ile Rusya’nın 7800 acentesinin satış programına giren bölgemiz Türkiye’nin en önemli gastronomi turizmi bölgelerinden birisi olduğunu ispatladı. 4 yıllık bir ürün geliştirme sürecinin ardından birçok yerli ve yabancı acentenin satış programına girildi. Turizmde bizler nitelikli hedef kitlelerin peşinden gittik. Kırsal turizm, Eko turizm ve gastronomi turizmi ile ilgili paket turlarımızı oluşturduk. Hedef ülke analizlerimizi yaptık ve bu ülkelere bilinçli bir strateji ile yaklaştık. Bugün bölgemizde ağırladığımız Rusya’nın en büyük tur operatörü Intourist ve ilgili diğer konsept acenteler bu bilinçli süreç yönetiminin neticeleridir” dedi.

Istantour’un yetkilisi Kadir Baydur Rus acenteleri temsilen yaptığı konuşmasında; “Bugünkü info gezimizde Kırklareli ve Edirne sadece tarihi ve kültürel alanda değil aynı zamanda sahip olduğu gastronomik değerler alanında da üstün bir bölge olduğunu gösterdi. Rusya’nın Moskova başta olmak üzere farklı bölgelerinden gelmiş olan 45 acente bölgeye hayran kaldı” dedi.

Kırklareli’nin yerel peynirleri, ekmekleri ve bağ ürünleri ile başlayan info gezi, Kırklareli merkezde köfte ve tatlı tadımları ile devam etti. Yayla Mahallesi’nde Atatürk Evi ve Ali Rıza Efendi Konağı’nı gezen Rus acenteler maharetli Kırklarelili hanımlarının yaptıkları el işleme stantlarını gezdiler ve boncuk atölyesinde boncuk yapımını deneyimlediler.

Öğle Yemeği’nde Istranca Kıvırcık Koyunu’ndan yapılmış Fırın Tandırı ve Güveçte Kaz Eti’ni yiyen acenteler Hardaliye içerek Kırklareli’nden Edirne’ye hareket ettiler.