Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı”nı başarı ile tamamlayan Celalettin Mert Kahraman’a “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ni verdi.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren herhangi bir alım-satım ve kiralama işleminde bulunamayacak”

Törende konuşan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Emlakçılık, sektörde oldukça açığı olan alanlardan biriydi. Yeni yasal düzenlemeler ile birlikte, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayanlar 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren herhangi bir alım-satım ve kiralama işleminde bulunamayarak, işlem yapamayacaklar.

Bu düzenlemelerle Emlakçılık artık bir meslek kapsamına girdi. Önceden alır satarız kimse buna bir şey demez dönemiydi. Artık bu dönem bitti. Yani bu belgelendirme ile birlikte bu iş artık gerçek bir mesleğe dönüştü. Artık bu işi ehil olmayanlar yapamayacak. Burada, o belge devreye girecek.

Daha önceden Halk Eğitim ve özel kurumlardan alınan sertifikalar vardı. Kursiyerimiz Ticaret Bakanlığı’nın, 5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan genelgesine göre Seviye 5 olarak TOBB ve MEYBEM tarafından düzenlenen kursumuza katıldı. Yazılı ve Sözlü Mülakat sonucunda başarılı olarak belge almaya hak kazanan kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.

Bu belge Emlak Sektörü’nde, Taşınmaz Ticareti’nde Seviye 5 Belgesi, her türlü gayrimenkulün alım satım ve kiralamasında geçerli bir belgedir. Kursiyerimiz bu belge ile birlikte Ticaret İl Müdürlüğü’nden alacağı “Yetki Belgesi” ile mesleğini icra edebilecek. Hayırlı olsun” dedi.