Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) tarafından düzenlenen “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı”nı başarı ile tamamlayan 10 Kursiyere “Mesleki Yeterlilik Belgesi”, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen törenle verildi.

07 Şubat 2020 Cuma günü saat 14.00’te Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene; KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser ile kursiyerler katıldı.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “Yeni düzenlemelerle birlikte Emlakçılık artık bir meslek kapsamına girdi”

Törende konuşan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak, TOBB MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) ile birlikte yürüttüğümüz,   eğitim ve belgelendirme faaliyetlerimize, bugün sertifikalarını almaya hak kazanan arkadaşlarımızla devam ediyoruz.

Emlakçılık, sektörde oldukça açığı olan alanlardan biriydi. Yeni yasal düzenlemeler ile birlikte, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayanlar 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren herhangi bir alım-satım ve kiralama işleminde bulunamayarak, işlem yapamayacaklar.

Bu düzenlemelerle Emlakçılık artık bir meslek kapsamına girdi. Önceden alır satarız kimse buna bir şey demez dönemiydi. Artık bu dönem bitti. Yani bu belgelendirme ile birlikte bu iş artık gerçek bir mesleğe dönüştü. Artık bu işi ehil olmayanlar yapamayacak. Burada, o belge devreye girecek.

Daha önceden Halk Eğitim ve özel kurumlardan alınan sertifikalar vardı. Kursiyerlerimiz Ticaret Bakanlığı’nın, 5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan genelgesine göre Seviye 5 olarak TOBB ve MEYBEM tarafından düzenlenen kursumuza katıldılar. Öncelikle kursumuza katılıp, Yazılı ve Sözlü Mülakat sonucunda başarılı olarak belge almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.

Emlak Sektörü’nde, Taşınmaz Ticareti’nde Seviye 5 Belgesi, her türlü gayrimenkulün alım satım ve kiralamasında geçerli bir belgedir. Bu belge ile birlikte Ticaret İl Müdürlükleri’nden alabileceğiniz “Yetki Belgesi” kapsamında mesleklerinizi icra edebileceksiniz. Her birinize hayırlı olsun” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra kursa katılıp başarı gösteren adaylara “Mesleki Yeterlilik Belgesi” KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ve KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser tarafından verildi.