Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) “81 İl’de 81 Pilot Meslek Lisesi” konusu ile ilgili Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’na katıldı.

06 Şubat 2020 Perşembe günü TOBB Mesleki Eğitim Kurulu Başkanı Adnan Saka başkanlığında düzenlenen toplantıda; TOBB Mesleki Eğitim Kurulu Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitçi ile kurul üyeleri yer aldı.

 * KTSO Başkanı Soner Ilık; “Mesleki Eğitim’in öneminin farkındayız”

Mesleki Eğitim’in ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösterdiğini ifade eden Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve şahsım olarak mesleki eğitimin öneminin farkındayız. Bu alandaki çalışmaları geliştirmek adına TOBB Mesleki Eğitim Kurulu’nda raportör olarak görev alıyor mesleki eğitimin ulusal çapta hak ettiği seviyeye gelmesi için çaba gösteriyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü ile 81 İl’de 81 Pilot Okul Projesi’ni başlattık.

Bu proje ile mesleki eğitim ve reel sektörü birbirine entegre edecek adımı attık. İl il yapılacak çalışmalar ile her ilin ihtiyacına göre müfredatlar geliştirilecek ve ildeki firmaların nitelikli eleman ihtiyacı karşılanacak. Meslek Liseleri’nin müfredatlarının oluşturulmasında ilgili kamu kurumlarımız ve özel sektör temsilcilerimizle birlikte hareket ediyoruz.

Mesleki öğrenim gören öğrencilerin staj olanaklarının geliştirilmesini de çok önemli görüyoruz. Okullarda aldıkları teorik ve pratik eğitimi gerçek işletme ortamında deneyimlemeleri öğrenim süreçlerinin önemli bir parçası. Bunları da arttırmamız gerekiyor. Bu konuya da yeni müfredatta ve üniversite ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarda öncelik veriyoruz.

Mesleki Eğitim’in önemini Avrupa’daki örneklere bakınca çok net olarak görüyoruz. Avrupa da genç işsizliğinin en düşük olduğu ülke %6 ile Almanya. Sanayisi en gelişmiş ülkelerden biri ve mesleki eğitim tamamen reel sektörün ihtiyaçlarına yönelik. Bu da gençlerin kolayca iş sahibi olabilmesine fırsat veriyor.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen ülkemizde mesleki eğitimin iyileştirilmesi için hükümetimiz, meslek örgütlerimiz, yerel kamu kurumlarımız pek çok program yürütüyor. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu programların ilimizde uygulanması noktasında sorumluluk üstleniyoruz” dedi.