Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Üniversitesi Rektörü (KLÜ) Prof. Dr. Bülent Şengörür ile birlikte KTSO’nun paydaşı olduğu Kırklareli Üniversitesi’nin hazırlayıp yürüttüğü ve 32 Üniversite arasında 5 Pilot Üniversite olmaya hak kazanan “Gıda Odaklı Kalkınma Projesi”nin 23 Ocak 2020 Perşembe günü Yükseköğretim Kurulu’nda (YÖK) yapılan lansmanına katıldı.

KTSO Başkanı Soner Ilık, 70 Milyon TL büyüklüğündeki projenin Kırklareli’nin yerel değerleriyle gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirterek; “Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak paydaşı olduğumuz, Kırklareli Üniversitemiz tarafından hazırlanan “Gıda Odaklı Kalkınma Projesi” başvuran 32 Üniversite arasından 5 Pilot Proje arasına seçildi.  Proje ile ilimizde süt ve süt ürünleri başta olmak üzere yerel gıda ürünleri, tarım ve hayvancılık alanında bilimsel çalışmalar yürütülecek, firmaların ve sektörlerin gelişimi desteklenecek.

Bu gün Ankara’da Yükseköğretim Kurulu’nda yapılan lansmanda duyurulan sonuçlara göre Kırklareli Üniversitesi tarafından ilimizin yerel gıda ürünlerinin geliştirilmesi konusundaki proje başvurusu başarılı bulunan projeler arasında yer aldı. Paydaş olarak yer aldığımız proje kapsamında Kırklareli’nde Gıda AR-GE ve Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi kurulacak. Merkez süt ve süt ürünlerinin yanı sıra ilimizin kalkınmasında önemli rol oynayanet ve et ürünleri, arıcılık ve arı ürünleri, bağcılık ve üzüm ürünleri üzerine çalışmalar yapılacak.  Gıda AR-GE ve Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde yeni ürün geliştirme, atık ve yan ürün yönetimi, markalaşma, dijitalleşme, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Bilimsel çalışmalarıyla ürün çeşitliliği ve ürünlerden elde edilecek katma değeri geliştirmenin yanı sıra markalaşma, nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi, istihdam, üretim süreçlerinde teknolojinin geliştirilmesi, gıda güvenliği gibi pek çok konuda katkı sağlayacak proje, şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun. Başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Bülent Şengörür olmak üzere Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.