Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KTSO) ziyaret etti.

20 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 16.30’da gerçekleştirilen ziyarette; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Yönetim Kurulu Üyeleri; Hüsnü Güngör Akarca ile Ertan Özbek Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’yi ağırladı.

* Başkonsolos Ergani; “Konsolosluk olarak, iki ülke arasında dostluk ve kültür köprüsü oluşturuyoruz”

Bulgaristan’ın Filibe Şehri’nde görev yapmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirten Başkonsolos Ergani; “Dost, komşu, müttefik ve ortağımız Bulgaristan’ın güzel ve tarihi şehri Filibe’de 3 yıldır görev yapıyor olmaktan son derece mutlu ve gururluyum. Cumhuriyet tarihimizin ilk dış misyonları arasında yer alan Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde Filibe’nin yanı sıra, güneyden kuzeye uzanan hat üzerinde; Hasköy, Kırcaali, Paşmaklı, Pazarcık, Eski Zağra, Veliko Tırnova, Lofça, Gabrova ve Plevne vilayetleri bulunmaktadır. Görev bölgemizde yatırım/ticaret ve eğitim amacıyla gelmiş ve ikili ilişkilerimizin gelişiminde müstesna bir yere sahip yaklaşık 15 bin civarında vatandaşımız bulunmaktadır. Özellikle Avrupa Pazarı’nı hedefleyen Türk Yatırımları’nın ölçeği kayda değerdir ve müteşebbislerimiz her türlü övgü ve desteği hak etmektedir. Öğrencilerimizin ise buradaki eğitim olanaklarını en iyi şekilde değerlendirmelerine önem veriyoruz. Başkonsolosluğumuz, vatandaşlarımızın, girişimcilerimizin ve öğrencilerimizin Bulgaristan’daki yaşamlarını kolaylaştırmak ve tüm Türkiye ve Bulgaristan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini en etkin şekilde yapmak amacıyla yoğun çaba göstermektedir.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli Kara Sınır Kapısı olan, ticari ve ekonomik olduğu kadar turizm bakımından da çok önemli bir yere sahip bulunan Kapıkule Sınır Kapısı’nın Bulgaristan’daki karşıtı Kapitan Andreevo Sınır Kapısı da Başkonsolosluğumuzun görev ve sorumluluk alanındadır. Bu sınırdan iki yönde her yıl 5 milyona yakın insan geçiş yapmaktadır. Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın özellikle yaz aylarında Türkiye’ye gerçekleştirdikleri seyahatler de büyük ölçüde bu kapıdan gerçekleşmektedir. Gerek vatandaşlarımızın gerek ticari emtianın sınırdan pürüzsüz şekilde geçişlerinin temini ve karşılaşılabilen sorunların süratli bir şekilde çözüme bağlanması her iki ülkenin menfaati gereğidir. Başkonsolosluğumuz ve bünyesindeki Ticaret Ataşeliğimiz bu hususta özel bir gayret sergilemektedir.

Görev bölgemizde Bulgaristan ile aramızda güçlü bir dostluk ve kültür köprüsü olarak gördüğümüz yoğun bir soydaş nüfusu bulunmaktadır. Soydaşlarımızın çağdaş değerleri paylaştığımız AB üyesi olan Bulgaristan’ın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına her geçen gün daha etkin şekilde katılmaları ve katkı vermeleri şüphesiz bizleri de memnun etmektedir.

Önceki dönemlerde olduğu gibi Başkonsolosluğumuz, Türkiye’mizin görev bölgemizdeki bu güzel vilayetlerle ilişkilerini dostluk ve iyi komşuluk hukuku çerçevesinde her düzlemde daha ileri bir noktaya taşımak için gereken her türlü özveri ve çabayı sergilemeye ve bu gaye peşinden koşan tüm paydaşlarla yakinen çalışmaya devam edecektir. Başkonsolosluğumuzun kapısının herkese açık olduğunu bilhassa vurgulamak isterim” dedi.

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Başkonsolos Ergani’ye Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihçesi ve oda olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. İki ülke arasındaki ilişkiler ve yapılabilecek yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser; “Balkanlar ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmak için vargücümüzle çalışıyoruz”

Bulgaristan ile Kırklareli’deki firmaların katılımıyla çeşitli etkinliklerin yapılabileceği ifade eden KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser; “Oda olarak üyelerimizle birlikte hedefimiz Balkanlar ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmaktır. Bu konuda iş dünyamıza yeni işbirlikleri için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız Kırklareli ekonomisini canlandırmak için gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında girişimlerde bulunmaktır. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz ” dedi.

Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ise Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve artması yönünde çalışmalara devam ettiklerine değinerek, karşılaşılabilecek her türlü problemlerin çözümü konusunda yardıma hazır olduklarını belirtti.

Ziyaretin sonunda Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’ye odaya gerçekleştirdikleri ziyaretin anısına plaket takdim etti.  Başkonsolos Hüseyin Ergani’de Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser’e tablo hediye etti.