Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Rusya’nın doğalgazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletecek olan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın açılış törenine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile birlikte katıldı.

08 Ocak 2020 Çarşamba günü saat 15.00’te Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Türkiye’mize ve bölgemize için hayırlı ve uğurlu olsun

Gerçekleştirilen açılış ile faaliyete geçen TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın  Türkiye’ye ve bölgemize hayırlı olsun temennisinde bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Kıyıköy Beldesi sahilinden ülkemize giriş yapıp, Avrupa ve diğer ülkelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında ülkemizi bir hub haline getiren TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı sistemine ilk gaz güvenli bir şekilde verildi. Türkiye’miz ve bölgemiz için hayırlı ve uğurlu olsun.

Proje ilk defa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2014’te dile getirildi ve Hükümetler Arası Anlaşma (IGA) Dünya Enerji Kongresi sırasında 10 Ekim 2016 tarihinde imzalandı.

Toplam taşıma kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan TürkAkım’dan gelecek gazın yarısı (15,75 milyar metreküp) Türkiye’de kullanılacak, diğer yarısı da (15,75 milyar metreküp) Bulgaristan sınırı üzerinden Avrupa’ya aktarılacak. Türkiye’nin ortalama yıllık doğal gaz tüketiminin 50 milyar metreküp civarı olduğu düşünüldüğünde, TürkAkım bu tüketimin tek başına yaklaşık üçte birini karşılayabilecek.

Deniz kısmı 930 kilometre uzunluğa sahip TürkAkım’ın Türkiye’ye gaz sağlayacak TürkAkım-1 kara kısmı 70 kilometre, Türkiye’den Avrupa’ya gaz tedarik edecek TürkAkım-2 kara kısmı ise 140 kilometre. Alım terminalleri, kıyı geçişi, 930 kilometrelik deniz kısmı ve 210 kilometrelik toplam kara kısmı planlanan süreden önce tamamlandı.

30 Kasım 2019’da tamamlanan TANAP ve açılışı yapılan TürkAkım, Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde Türkiye’nin enerji arz güvenliğine katkı sağlarken, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine de önemli katkı sağlayacak” dedi.