Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KTSO), yürürlüğe giren “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği” ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

27 Aralık 2019 Cuma günü saat 14.30’da Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, KTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ertan Özbek, Ahmet Eroğlu ile oda üyeleri katıldı.

Bilgilendirme toplantısında Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi personeli Veteriner Hekim Şener Karabulut tarafından, Yönetmelik gereği hazır paketli ürünlerde enerji bildirimi ile toplu tüketim yerlerinde Gıdanın Adı ve Allerjen maddelerin bildirimi gibi zorunlu hale gelen konular anlatıldı.

Veteriner Hekim Şener Karabulut yaptığı sunumunda şunları kaydetti:

“Etiketleme yönetmeliği 26/01/2017 tarihli ve 29960 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenleme ile öncelikle Yönetmeliğin kapsamı toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye sunulacak gıdaları ve mesafeli satış dahil olmak üzere gıda satış yerlerinin sorumluluklarını da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Yönetmelikte belirtildiği gibi 31.12.2019 itibari ile üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yeni bildirim zorunlulukları getiren yönetmelikte yapılan değişiklikler Denetim Seferberliğinde ve Rutin Resmi Denetimlerde işletme yetkililerine anlatılarak bilgi notu verilmektedir.”