“KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Destek Programı” kapsamında, Kırklareli’de faaliyet gösteren 35 firma temsilcisinin katılımı ile Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) organizasyonunda Romanya’nın Başkenti Bükreş’e gerçekleştirilen İş Gezisi’nin ikinci ve son günü de yoğun görüşme programları ile gerçekleştirildi.

20 Aralık 2019 Perşembe günkü program ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyük Elçisi Füsun Aramaz’ı ziyaret ile başladı. Ziyaretin ardından Romanya’nın Ilfov Şehri’nde faaliyet gösteren Su Market Sebze Meyve Paketleme ve Satış Tesisleri ziyaret edildi. Yapılan ziyarette Genel Müdür Nichita Alexandra tarafından bilgilendirmede bulunuldu. Yine aynı yerde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ile Romanya-Türk Yatırımcılar Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in şahitliğinde “İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Su Market Sebze Meyve Paketleme ve Satış Tesisleri’ni ziyaretinin ardından, Ilfov Şehri’ndeki Romanya’nın tek ve en büyük Yapı Malzemeleri, Ev ve Mobilya Üretim ve Satış Merkezi Doraly ziyareti gerçekleştirildi. Burada Romanyalı firmalar tarafından hazırlanan program ile Rumen ve Kırklarelili firma sahipleri bir araya gelerek görüşmelerde bulundular. Çok verimli geçen görüşmeler sonucunda karşılıklı olarak girişimlerde bulunulması için ilk adımlar atılmış oldu.

Doraly Yapı Malzemeleri, Ev ve Mobilya Üretim ve Satış Merkezi ziyaretinin ardından Ilfov Şehri’nde faaliyet göstermekte olan Romanya’nın tek ve en büyük Ev Eşyaları, Gıda Ekipmanları Üretim ve Satış Merkezi olan Natura Center katılımcılar tarafından gezildi. Natura Center işletmecisi Murat Sevigen tarafından katılımcılara merkev ile ilgili bilgiler verildi. Toplantı Salonu’nda Romanya-Türk Yatırımcılar Derneği Meslek Komiteleri Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak olumlu gelişmeler yaşanırken, işbirlikteliklerin yapılabilmesi için ikili olarak görüşmelerde bulunuldu.

Yoğun ve büyük kazanımların elde edilmesi için önemli olan ziyaretlere; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Romanya-Türk Yatırımcılar Derneği Başkanı  Nazmi Doğan, Romanya-Türk Yatırımcılar Derneği’nin yetkilileri ve üyeleri, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yetkilileri ve üyeleri ile Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyeleri katıldı.