Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) tarafından düzenlenen “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı”nı başarı ile tamamlayan 4 Kursiyere Yetki Belgeleri, 13 Aralık 2019 Cuma günü saat 14.00’te Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan Sertifika Töreni’nde verildi.

* KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan; “Yeterlilik Belgesi olmayanlar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren her hangi bir alım satım ve kiralama işleminde bulunamayacak”

Törende konuşan KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan; “Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak, TOBB MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) ile birlikte yürüttüğümüz, eğitim ve belgelendirme faaliyetlerimize, bugün sertifikalarını almaya hak kazanan arkadaşlarımızla devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki yeni yasal düzenlemeler ile birlikte, Yeterlilik Belgesi olmayanlar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren her hangi bir alım satım ve kiralama işleminde bulunamayacaklar, işlem yapamayacaklar” dedi.

* KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser;  “Seviye 5 Belgesi, her türlü gayrimenkulün alım satım ve kiralamasında geçerli bir belgedir”

KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser yaptığı açıklamasında; “Öncelikle kursumuza katılıp, belge almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Bildiğiniz gibi daha önceden Halk Eğitim ve özel kurumlardan alınan sertifikalar vardı. Ticaret Bakanlığı’nın, 5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan genelgesine göre Seviye 5 olarak TOBB ve MEYBEM tarafından düzenlenen kursumuz katıldılar. Kursumuza katılarak, Yazılı ve Sözlü Mülakat sonucunda başarılı olan adaylarımızı tebrik ediyorum. Emlak Sektörü’nde, Taşınmaz Ticareti’nde Seviye 5 Belgesi, her türlü gayrimenkulün alım satım ve kiralamasında geçerli bir belgedir.  Bu belge ile birlikte Ticaret İl Müdürlükleri’nden alabileceğiniz “Taşınmaz Ticaretinde Yetki Belgesi” kapsamında mesleklerinizi icra edebileceksiniz. Her birinize hayırlı olsun diyorum” dedi.

* KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Özbek; “Bu belgelendirme ile birlikte bu iş artık gerçek bir mesleğe dönüştü”

Son olarak söz alan KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Özbek; “Sektörde oldukça açığı olan alanlardan biriydi Emlakçılık. Artık bir meslek kapsamına girdi. Önceden alır satarız kimse buna bir şey demez dönemiydi. Artık bu dönem bitti. Yani bu belgelendirme ile birlikte bu iş artık gerçek bir mesleğe dönüştü. Artık bu işi ehil olmayanlar yapamayacak. Burada, o belge devreye girecek. Ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlı olsun” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra kursa katılıp başarı gösteren adaylara Yetki Belgeleri KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser ve KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Özbek tarafından verildi.