Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Üyesi Jülide Başkur; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi, Coca-Cola ve Habitat işbirliğinde gerçekleştirilen “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen “Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı”nda, “İş Geliştirme Hibesi Ödülü”nü alarak, Kırklareli’nin adını Türkiye’ye duyurdu.

* KTSO Meclis Üyesi Jülide Başkur; “Yerel lezzetlerimizi tanıtmaya ve gelecek nesillere aktarılması için çabalarımızı sürdüreceğiz”

Belirlenen kriterlere göre “İş Geliştirme Hibesi” almaya hak kazanan 11 Girişimci Kadın arasında yer almaktan son derece mutlu ve gururlu olduğunu belirten Başkur; “Kız Kardeşim Projesi’nin “Yerel Lezzet Girişimcileri Ödül Töreni ve Basın Toplantısı”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla 05 Aralık 2019 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye çapında 11 İl ile birlikte Kırklareli’nin de adını duyurmak ayrıca gurur veriyor. Yerel lezzetlerimizi tanıtmaya ve gelecek nesillere aktarılması için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Program kapsamında restoran sahibi olan 29 İl’den 114 Girişimci Kadın’ın başvuruları değerlendirildi. 29 İl’de yapılan ön değerlendirmeler sonucunda işletmesinde en fazla 5 kişiyi istihdam eden ve işini büyütmeyi hedefleyen 27 Girişimci İşletme Sahibi Kadın, İstanbul’da 3 gün süren Yerel Lezzet Kampı’na davet edilerek hızlandırıcı eğitimlere katıldı. Eğitimlerin sonunda düzenlenen Final’de; Kırklareli, Diyarbakır, Muğla, Konya, Denizli, Elazığ, Nevşehir, Şanlıurfa, Sinop, Kayseri ve Mersin İlleri’nden hibe alma kriterlerine göre en yüksek puanları alan 11 Girişimci Kadın, “İş Geliştirme Hibesi” almaya hak kazandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi, Coca-Cola ve Habitat işbirliğinde kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek amacıyla 2015 yılından bu yana yürütülen “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında, 2019 yılında Girişimci Kadınların işlerini büyütmelerine destek olundu. “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında hayata geçirilen “Yerel Lezzet Girişimciliği Hibe Programı” ile Türkiye’deki yerel lezzetleri ön plana çıkararak, lezzetleri kendi işletmesinde üreten girişimci kadınların desteklenmesi amaçlanıyor” dedi.

* KTSO Başkanı Soner Ilık; “Meclis Üyemiz Jülide Başkur’a Kırklareli’ne ve odamıza yaşattığı bu başarısından dolayı çok teşekkür ederiz”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Üyesi Jülide Başkur’u aldığı ödülden dolayı tebrik ederek; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknil Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola ortaklığında gerçekleştirilen“Kız Kardeşim Projesi” kapsamında “Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı”nda, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak yer almaktan büyük gurur ve onur duyduk.  Gusto Celepoğlu Konağı’nın sahibesi ve Meclis Üyemiz Jülide Başkur aldığı ödül ile bizleri gururlandırdı. Jülide hanıma, Kırklareli’ne ve odamıza yaşattığı bu başarısından dolayı çok teşekkür ederiz. Yolun hep açık olsun” dedi.

Toplantıda belirlenen kriterlere göre iş geliştirme hibesi almaya hak kazanan 11 Girişimci Kadı’na; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Evguenia Stoichkova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır tarafından ödül verildi.