Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, mezunu olduğu Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” Etkinliği’ne katılarak, deneyim ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

27 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 10.00’da düzenlenen programa; Okul Müdürü İsmail Kırbak, Müdür Yardımcıları, Öğretmenler ve 9., 10., 11. ve 12. Sınıf öğrencileri katıldı.

* “Nitelikli Mesleki Teknik Eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektörlerinde istihdam sağlanmış olur”

Kalkınmış ve refah düzeyini yakalamış bir Türkiye’nin geleceğinin, eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçtiğini ve bunda da mesleki eğitimin payının oldukça büyük olduğunu belirten Başkan Ilık şunları kaydetti:

“Gençlerin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi gerekir. Böylelikle yetiştirilecek nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılması sağlanmış olur. Nitelikli Mesleki Teknik Eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektörlerinde istihdam sağlanmış olur.

Genel lise öğrencileri, öğrenimleri sırasında bir mesleki beceri edinememektedirler. Üniversiteye giremeyen genel lise mezunu işsizlikle yüz yüze kalır. Meslek Lisesi öğrencileri ise teknik bilgi ve becerilere sahip ara eleman veya teknisyen olabilirler. Ayrıca eğer isterlerse kendi alanlarında yüksek öğretime de devam edebilirler.

Türkiye’de gençlerin Meslek Liseleri’ne yönelik ilgisi olması gerekenin çok altında yer almaktadır. Bunun temel nedeni gençlerin iş bulma olanaklarının üniversite mezunu öğrenciler için daha fazla olduğunu düşünmeleridir. Oysa üretim, sanayi nitelikli ara eleman bulamamaktan şikayetçidir. Bütün bunların üstüne bir de üniversite mezunlarının işsiz kalma oranını da eklersek Meslek Liseleri’ne ilginin artması için bir şeyler yapılması gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır.

Kısacası genç nüfusumuzu avantaj ya da dezavantaj olarak görebilmemiz tümüyle bu nüfusun eğitimli olup olamamasına bağlıdır. Diğer yandan her gencin üniversite eğitimi alması her şeyden önce önemlidir. Batılı ülkelerde de bu böyledir. Üniversite mezunlarına da Meslek Lisesi mezunlarına da toplumuzun çok ihtiyacı vardır.”

* Başkan Ilık, öğrencilerle deneyim ve tecrübelerini paylaştı

22 yıl evvel bu okuldan mezun olduğunu belirterek bugüne kadar yaşadığı deneyim ve tecrübeleri öğrencilerle paylaşan Başkan Ilık, kendisine yöneltilen soruları içtenlikle cevaplayarak öğrencilerin sempatisini ve ilgisini kazandı. Başkan Ilık anlattıkları ile ilgili olarak sorduğu sorulara cevap vere öğrencilere Özlem Gürses Tatar’ın “Bazen Olmaz” isimli kitabını hediye etti.

* KTSO, TOBB ve “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi” hakkında ayrıntılı bilgiler verildi

Programda; Oda Proje Danışmanı Sait Çetin tarafından öğrencilere; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KTSO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kuruluş amaçları ve teşkilatlanma yapısı hakkında slayt sunumu gerçekleştirildi. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kırklareli merkez ilçede Ocak Ayı’nda açılacak olan “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi” hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

* Mezunu olduğu okulun atölyelerini gezerek, anılarını tazeledi

Düzenlenen programın ardından Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Kırbak ve öğretmenlerin eşliğinde okulun atölyelerini gezerek bilgiler aldı. Başkan Ilık mezunu olduğu okulun koridorlarında gezerken, eski günlerdeki anılarının gözlerinde canlandığını ifade etti.