Bulgaristan’ın Burgaz Başkonsolosluğu’na Eylül ayında atanan Senem Güzel, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık’ı makamında ziyaret etti.

14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 14.30’da gerçekleştirilen ziyarette; KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser’de hazır bulundu.

* Başkonsolos Güzel; “İki ülke arasında gerçek bir dostluk ve kültür köprüsü oluşturuyoruz”

Bulgaristan’ın Burgaz Şehri’nde bu görevi üstlenmekten büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirten Başkonsolos Güzel;  “Başkonsolos olarak 2 Eylül 2019 tarihi itibariyle görevime başladım. Başkonsolosluğumuz görev bölgesi Burgaz’ın yanı sıra İslimiye, Yanbolu, Varna, Şumnu, Hacıoğlu Pazarcık, Rusçuk, Silistre, Hezargrad ve Eski Cuma İlleri’ni kapsamaktadır. Ayrıca Hamzabey ve Dereköy Sınır Kapıları Başkonsolosluğumuzun görev alanında yer almaktadır.

Başkonsolosluk olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da görev bölgemizdeki yerel makamlarla, dostluk ve iyi komşuluk hukuku çerçevesinde temaslarımızı sürdürerek potansiyel işbirliği alanlarını bulup geliştirme, yatırımları teşvik etme, iki komşu halk arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesi ve birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi yönündeki yoğun gayretlerimize devam edeceğiz. Bulgaristan’ın güzide vatandaşları olan soydaşlarımızı iki ülke arasında gerçek bir dostluk ve kültür köprüsü olarak görüyorum.
Ayrıca, görev çevremizde bulunan vatandaşlarımız, öğrencilerimiz, girişimcilerimiz ve Bulgaristan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini en iyi şekilde yerine getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Başkonsolosluğumuzun kapısının herkese açık olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ilık, Başkonsolos Güzel’e Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihçesi ve oda olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. İki ülke arasındaki ilişkiler ve yapılabilecek yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

* Başkan Ilık; “Oda olarak hedefimiz Balkanlar ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmaktır”

Bulgaristan ile Kırklareli’deki firmaların katılımıyla çeşitli etkinliklerin yapılabileceği ifade eden Başkan Ilık; “Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizle birlikte hedefimiz Balkanlar ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmaktır. Bu konuda iş dünyamıza yeni işbirlikleri için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız Kırklareli ekonomisini canlandırmak için gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında girişimlerde bulunmaktır. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.
Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel ise Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve artması yönünde çalışmalara devam ettiklerine değinerek, karşılaşılabilecek her türlü problemlerin çözümü konusunda yardıma hazır olduklarını belirtti.

Ziyaretin sonunda Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Başkonsolos Senem Güzel’e odaya gerçekleştirdikleri ziyaretin anısına plaket takdim etti. Başkonsolos Senem Güzel’de Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık’a tablo hediye etti.